Ateliér režiséra, premena opustenej kancelárskej budovy na bytový dom či napríklad komunitné centrum. Taký je zlomok nominantov na tohtoročnú cenu za architektúru CE ZA AR 2022. V poradí už 21. ročník súťaže zastrešuje Slovenská komora architektov (SKA), ktorá finalistov predstavila v pondelok 4. júla. Kým vlani sa do užšieho výberu dostalo 18 projektov, tento rok ich je až 24.

Podľa usporiadateľov je to dôkaz, že kvalita výstavby na Slovensku sa pomaly zvyšuje. „Zvyšuje sa aj záujem o rešpekt k pamiatkam, záujem o vzťah k prírode, ako aj všeobecne environmentálne zodpovedný prístup k tvorbe novej architektúry,“ vysvetľuje dôvody vyššieho počtu nominantov v súťaži hovorkyňa SKA Broňa Tarnócy. Celkovo sa tento rok do súťaže prihlásilo 88 projektov.

Cieľom každoročného udeľovania cien je podľa SKA ukázať kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať ich autorov a prispievať k rozvoju architektúry na Slovensku. Víťazné diela súťaže budú vyhlásené 6. októbra tohto roka v priamom televíznom prenose. Udeľovanie cien za architektúru prebehne už tradične v bratislavskej Starej tržnici.

Už to nie je len o architektúre

Komora architektov pripomína, že tradičné udeľovanie cien a hodnotenie odbornej poroty už nie je len o architektúre, ale otvára aj priestor na diskusiu o jej vplyve na kvalitu života. „Práve preto je po tretíkrát heslom komunikačnej línie ceny CE ZA AR ‚zelenaprearchitektúru‘, ktorou sa pridáva ku globálnym výzvam na miernenie dopadov environmentálneho vplyvu architektúry,” povedala riaditeľka úradu SKE Oľga Miháliková.

Predseda SKE Iľja Skoček zdôraznil, že v tomto smere treba zodpovedne využiť aj peniaze pri čerpaní z plánu obnovy. Rezort dopravy už na konci júna vyhlásil prvú výzvu na obnovu historických a pamiatkovo chránených budov práve z plánu obnovy. Celkovo je na tento účel vyčlenených 240 miliónov eur. V rámci prvej výzvy je na obnovu vyčlenená polovica celkovej sumy. Žiadosti sa majú podávať od augusta tohto roka do decembra 2024.

V rámci tohtoročného udeľovania cien za architektúru preto usporiadatelia budú používať aj motto „regenerácia”. Podľa slov predsedu SKE je obnova starých budov klimaticky zodpovedným nástrojom. „V tomto zápase však necítime podporu zo strany štátu. Chýba nám stabilný a jednotný partner na strane verejnej a štátnej správy, s ktorým by sme mohli dlhodobo pripravovať projekty pre obnovu Slovenska,” tvrdí I. Skoček.

Aj ocenenie CE ZA AR podľa usporiadateľov ukazuje, že na Slovensku je veľký potenciál v tvorbe a zodpovednom prístupe, ktoré architekti dokážu verejnosti ponúknuť.

Rozhoduje medzinárodná porota

O víťazoch aj tento rok rozhoduje odborná porota. V prvom kole hodnotila celkovo 88 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 29 realizácií. Na zoznam finálnych nominácií sa nakoniec dostalo 24 projektov. Tak, ako v minulom roku, aj v roku 2022 sú rozdelené do šiestich kategórií. V každej z nich teda bude len jedno víťazné dielo.

Laureátov cien tento rok hodnotí a bude vyberať predseda poroty Jakub Cigler (Česká republika) a členovia Bohunka Koklesová (Rektorka VŠVU, Slovenská republika), Vladimír Sitta (krajinný architekt, Česká republika), Pavol Šilla (Slovenská republika), Štěpán Valouch (Česká republika), Juraj Benetin (Slovenská republika) a Igor Marko (Veľká Británia / Slovenská republika).

Jednotlivé projekty sú už tradične rozdelené medzi kategórie rodinné domy (5 diel), bytové domy (4 diela), občianske a priemyselné budovy (4 diela), fenomény architektúry (3 diela), interiér (5 diel) a exteriér (3 diela).

Nominácie CE ZA AR 2022

Pozrite si nominované diela na ceny CE ZA AR 2022 aj s ich popisom. Diela nájdete po kliknutí na odkazy jednotlivých kategórií.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: