Širšie centrum Bratislavy okolo Mlynských nív, ktoré sa už niekoľko rokov plnia výškovými budovami, bude ešte širšie a hustejšie. Nový projekt pribudne na Hraničnej ulici v Bratislave. Staviteľom je fínsky developer YIT Slovakia, ktorý je v tejto lokalite veľmi aktívny. Na Nivách už má kancelársku budovu Pradiareň 1900 aj bytový komplex Zwirn, ktorý je ešte vo výstavbe, i keď v prvej etape sa už byty predávajú.

Najnovšie plánuje postaviť polyfunkčný súbor Hraničná ulica, ktorého zámer poslal na konci mája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Na Hraničnej ulici pribudnú dve nové budovy, ktoré vytvoria polootvorený vnútorný dvor so vzrastlou zeleňou a chodníkmi. Vo finále by celý komplex mal tvoriť súvislý mestský blok. Bude nadväzovať na podobný projekt od toho istého developera s názvom Nuppu, ktorý je neďaleko. Stavať sa bude na území, kde boli v minulosti uhoľné sklady a priemyselné budovy. Tie budú zbúrané. Pôjde o sedem objektov.

Developer ráta aj s cyklocestou

YIT Slovakia sa o tento brownfield začal zaujímať už vlani, keď si pozemky prenajal od pôvodného vlastníka firmy Asset, uviedol Index. Zároveň požiadal mesto Bratislava o zmenu územného plánu v prospech polyfunkčnej zástavby s prevahou bývania, pretože predtým tam mohli byť len priemyselné objekty. Lokalita Mlynské Nivy – východ sa tak rozšíri o ďalšiu skoro stovku nových bytov.

Bytový dom bude mať podľa plánov developera sedem nadzemných podlaží. Tvarovo by sa mal podobať na písmeno L. V bytovke má byť 92 bytov. Najviac (51) bude 2-izbových a 3-izbových bude 23. Veľkých 4-izbových bytov bude len osem. Z toho je zrejmé, že staviteľ sa zameria na mladé rodiny s deťmi, ktoré potrebujú štartovacie byty. Hotel má byť podobne vysoký ako bytový dom a bude ponúkať 72 izieb so 144 lôžkami.

Parkovacích miest bude v projekte dosť (176) na to, aby pokryli dopyt rezidentov aj hotelových hostí. Dobrá správa je, že väčšina z nich (152) bude v suteréne. Zvyšné budú síce na povrchu, ale budú aj verejne dostupné.

Budovy by mali mať živý parter (prízemie budov), kde by mala byť umiestnená občianska vybavenosť ako obchody či kaviarne. Developer myslel aj na cyklodopravu. V okolí bytovky a hotela plánuje postaviť segregovanú cyklotrasu.

V bratislavskom Ružinove pribudne ďalšia stovka bytov s hotelom
Projekt Hraničná ulica ponúkne stovku nových bytov i hotel (Vizualizácia: YIT Slovakia)

Hraničná ulica sľubuje jednoduchý funkčný dizajn

Bytovka bude mať ustúpené fasády s pobytovými strešnými terasami. Tiež sú tam nakreslené vystupujúce balkóny. Na vizualizáciách je farba celého bytového bloku biela. Strecha domu by mala byť zelená.

„Striedmym stavebným konštrukciám mestskej architektúry objektov dodáva výrazné krajinárske riešenie vnútrobloku prijateľný kontrast a oživenie,“ píše sa v zámere.

Podobne jednoducho je riešený aj dizajn susedného hotela, ktorý bude mať francúzske okná s plytkým balkónom. Projekt spracovala architektonická kancelária Compass, ktorá spolupracovala s YIT aj na jeho dokončených projektoch napríklad na Zwirne. Pozitívne je, že projekt výškovo nebude vyčnievať z okolitej zástavby. Odborníci na reality hodnotia potenciál tejto lokality ako obrovský, pretože s jej premenou z priemyselného charakteru na bývanie môže jej atraktivita rásť. Navyše je v širšom centre hlavného mesta.

YIT Slovakia by chcel začať stavať projekt Hraničná ulica už o dva roky. Začiatok výstavby bude závisieť od toho, ako sa mu podarí vybaviť všetky potrebné stavebné povolenia. Navyše, musí čakať aj na zmenu územného plánu Bratislavy, čo môže projekt oddialiť.

Po získaní povolení by sa ako prvý mal začať stavať bytový dom. Hotel bude nasledovať v druhej fáze. Celkové náklady developer odhaduje na 20 miliónov eur.

Polyfunkčný súbor Hraničná ulica v číslach

Počet bytov: 92

Hotelové izby: 72

Parkovaie miesta: 176

Začiatok výstavby: máj 2025

Koniec výstavby: máj 2027

Náklady: 20 miliónov eur

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: