Známa „jama“ pri žilinskej plavárni sa po niekoľkých rokoch zrejme dočká stavebného projektu. Vyplýva to zo stavebného zámeru, ktorý na odbor starostlivosti o životné prostredie okresného úradu v Žiline predložila bratislavská firma Horza. Na mieste vyhĺbenej jamy by mal vyrásť takzvaný polyfunkčný objekt.

Developerský zámer Finsideru potvrdil aj primátor Žiliny Peter Fiabáne. „Na okresnom úrade čaká na vyjadrenie zo strany životného prostredia projekt výstavby objektu na mieste jamy pri plavárni. Tam už je však stavebné povolenie vydané dávno,“ povedal. Po schválení na okresnom úrade by tak stavbe nemalo nič brániť.

Pribudnú byty aj služby

Celá stavba má na povrchu zaberať viac ako tisíc metrov štvorcových. Firma počíta aj s tým, že zastavaná plocha v podzemí bude mať vyše 2 800 metrov štvorcových. Celkovo by malo na mieste pribudnúť 222 nových bytov, z čoho 44 budú apartmány a zvyšok klasické bytové jednotky. Bývať sa bude na ploche viac ako 20-tisíc metrov štvorcových.

Polyfunkčný dom bude mať 16 nadzemných a štyri podzemné podlažia, ktoré budú primárne slúžiť na parkovanie. Dokopy by malo byť v podzemí 338 parkovacích miest. Predpokladá sa, že v objekte sa bude nachádzať osem prevádzok ako napríklad kaviareň, lekáreň a podobne. Prevádzky a vstup do budovy budú podľa návrhu na prvom poschodí.

Apartmány a klasické byty s balkónmi a lodžiami by sa mali potom nachádzať na druhom až 13. poschodí polyfunkčného domu. Na jednom podlaží má byť až 15 bytových jednotiek. Väčšina z nich budú dvoj- a trojizbové byty. Budúci majitelia budú mať k dispozícii aj pivnice. Na 14. až 16. poschodí by mali byť veľkometrážne byty. V pláne je aj zelená strecha.

Jama
Známa stavebná „jama“ pri plavárni, kde má vyrásť nový projekt. (Zdroj: Enviroportal.sk)

V rámci cestnej infraštruktúry plánuje investor budovu najprv napojiť na ulicu Vysokoškolákov, neskôr aj na mestský okruh číslo jeden v Žiline (Nemocničná ulica). Firma predpokladá, že s výstavbou by sa mohlo začať na jeseň tohto roka a trvať by mala dva roky.

Pri samotnom polyfunkčnom dome by mala vyrásť aj trojposchodová budova s priestormi na skladovanie bicyklov či cvičenie. Obe stavby majú stáť 20 miliónov eur.

Len zarastená jama

Stavebná jama je pozostatok rozbehnutého projektu, ktorý nakoniec zastavili. Na mieste mala pôvodne vyrásť budova s názvom Dve veže. Tiež to mal byť polyfunkčný objekt rozdelený na tri časti – obchodnú galériu na prvých troch poschodiach a administratívne priestory či reštauráciu na tých zvyšných. Celkovo ich malo byť 15 a počítalo sa aj s 329 parkovacími miestami. Pred viac ako desiatimi rokmi bol však projekt zastavený a zostala po ňom len stavebná jama.

Plocha, na ktorej je vyhĺbená, bola predtým súčasťou vonkajších bazénov kúpaliska. Pozemky, ktoré tvoria dve parcely, pritom pôvodne patrili mestu. Prvú z nich s rozlohou 2 400 metrov štvorcových Žilina predala ešte v roku 1999 za takmer 24-tisíc eur. Zvyšných zhruba 500 metrov štvorcových sa predalo o päť rokov neskôr za vyše 16 500 eur.

V čase, keď už jama patrila bratislavskej firme Horza, dostalo mesto ponuku na odkúpenie týchto pozemkov za cenu 4,5 milióna eur. K tomu nakoniec nedošlo. V súčasnosti je jama pri plavárni obohnaná nepriehľadným plechovým plotom. Je v nej položená základová betónová doska, na ktorej sú aj pozostatky rozostavaných častí stĺpov. Celý objekt je zarastený a neudržiavaný.

Jama
Známa stavebná „jama“ pri žilinskej plavárni. (Foto: Miroslav Homola)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: