Obchodná ulica na žilinských Vlčincoch pomaly mení podobu. Rastie na nej totiž administratívno-obchodná zóna, ktorú buduje developerská spoločnosti Reinoo. Nová biznis zóna vzniká v severozápadnej časti Vlčiniec blízko polyfunkčnej budovy Europalace, v ktorej sídli aj klientske centrum rezortu vnútra. V tejto časti mesta sa nachádzajú napríklad aj súkromná poliklinika či viaceré nákupné centrá a obchody.

Základy projektu už developer položil rekonštrukciou budovy starej pošty, ktorú dokončil v roku 2019. Pôvodná stavba na mieste vyrástla začiatkom 80. rokov minulého storočia. Ešte pred rekonštrukciou budova nebola v najlepšom stave a pomaly chátrala. Slúžila telekomunikačnej ústredni a pošte.

Developer urobil z päťposchodovej administratívnej budovy modernejší priestor pre kancelárie a obchodné prevádzky. Sídlia v nej už rôzne firmy, pobočka pošty, všeobecná lekárka, kaviareň či kantína. Súčasťou stavby je aj 265 parkovacích miest či 80 bicyklových státí. Špecifikom stavby je aj kryté átrium s jazierkom a exotickými stromami.

Podľa developera ide o jedinú kancelársku budovu v porovnateľnom štandarde v rámci Žiliny. Biznis centrum tiež získalo ocenenie Stavba roka 2019 v dvoch kategóriách.

Obchodná
Kryté átrium budovy Poštová 1. (zdroj: Reinoo)

V lokalite rastie projekt Obchodná 1

Neďaleko zrekonštruovanej pošty už vyrástol skelet ďalšej kancelárskej budovy, ktorá bude súčasťou zóny. Ide o projekt Obchodná 1, ktorého výstavba oficiálne začala ešte koncom vlaňajšieho augusta.

Osemposchodová novostavba administratívnej budovy ponúkne kancelárske aj obchodné priestory. Jej súčasťou bude aj podzemné parkovisko či strešná a vonkajšia oddychová zóna. Budova by mala mať po dokončení približne 13-tisíc metrov štvorcových plochy na prenájom. Počíta sa aj s 370 miestami na parkovanie.

Podľa Barbory Vincúrovej z Katedry komunikácie, ktorá pri kontakte s médiami zastupuje Reinoo, bude developer upravovať aj okolie stavby. „Úpravy v okolí budovy pozostávajú z vytvorenia vegetačných úprav, vybudovania komunikácii pre peších z prírodných materiálov a z doplnenia prvkov drobnej architektúry,“ povedala pre Finsider B. Vincúrová s tým, že budova poskytne hlavne nové pracovné miesta „v sektoroch s pridanou hodnotou“.

Prvým veľkým nájomcom kancelárskeho projektu je firma Siemens Mobility, ktorá by mala v budove obsadiť štyri poschodia s celkovou nájomnou plochou približne 7 000 metrov štvorcových. „Spoločnosť zamestnáva vo svojom inžinierskom centre 500 ľudí, no zároveň navyšuje svoje kapacity o ďalších 150 pozícií,“ informoval ešte v máji tohto roka majiteľ firmy Reinoo Milan Dubec na sociálnej sieti.

Stavba už takmer dosiahla svoju finálnu výšku a momentálne na nej začínajú osádzať aj okenné rámy. Developer plánuje jej dokončenie na jeseň budúceho roka.

Obchodná
Skelet projektu administratívnej budovy Obchodná 1. (foto: Miroslav Homola)

Tri budovy a parkovací dom

Zónu má ešte tvoriť jedna administratívna budova a parkovací dom. „V poradí tretia administratívna budova Obchodná 2 a parkovací dom by mali v budúcnosti doplniť budovy Poštová 1 a Obchdoná 1 a vytvoriť tak komplexnú administratívno-obchodnú zónu,“ vysvetľuje B. Vincúrová. Podľa jej slov sú ale tieto projekty len v prípravnej fáze. „Viac informácií k projektu momentálne poskytnúť nevieme,“ dodala.

Podľa vizualizácií chce developer tretiu budovu postaviť medzi rekonštruovanou budovou starej pošty a novostavbou projektu Obchodná 1. V súčasnosti sa ale na tomto pozemku nachádza parkovacia plocha. Nová budova tak zrejme parkovacie miesta nahradí. Ich stratu by potom mohol kompenzovať parkovací dom, ktorý by mal vyrásť vedľa nákupného centra Kaufland.

Po dokončení komplexu budov biznis zóny by malo podľa developera celkovo vzniknúť viac ako 35-tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej plochy.

Developer okrem toho v Žiline buduje alebo zastrešoval aj iné projekty. Ide o výstavbu rezidenčných, ale aj administratívnych budov v centre mesta. Stál aj za obnovou historickej budovy Banky na Legionárskej ulici Žiline. Niekoľko projektov má firma aj v Púchove.

Obchodná
Vizualizácia novej biznis zóny na žilinských Vlčincoch. (zdroj: Reinoo)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: