Prešov je tretie najväčšie mesto na Slovensku s takmer 85-tisíc obyvateľmi. Hoci je centrum Šariša neďaleko Košíc a obe mestá spája už roky diaľnica, nerozvíja sa tak dynamicky ako metropola východného Slovenska. Najmä nie v oblasti výstavby bytov a domov. To sa však môže zmeniť.

Prešov sa v posledných rokoch rozrastá skôr do šírky cez satelitné obce ako zahusťovaním vnútorného mesta. Toto krajské mesto má okrem starého mesta a veľkých sídlisk aj tri mestské časti, ktoré vznikli pričlenením okolitých obcí – Šalgovík, Nižná Šebastová a Solivar.

Práve Solivar je v hľadáčiku developerov už dlhšie. Najnovšie tam plánuje investor, ktorým je eseročka Nový Solivar, postaviť novú štvrť, v ktorej má vyrásť 15 bytových domov a 31 rodinných domov.

Rast do šírky cez satelity

Nové bytovky aj domy majú vyrásť na poli pri lokalite Vlčie Doly, ktorá je súčasťou dediny Dulova Ves, čo je v juhovýchodne od časti mestskej časti Prešov – Solivar. Neďaleko sa nachádza aj obytný súbor Tichá Dolina, odkiaľ je blízko k priemyselnému parku Záborské.

Práve táto štvrť so stovkami rodinných domov si podľa Korzára vyslúžila v minulosti kritiku od architektov, ktorí ju nazvali expresívne ako architektonický zločin. Prekážalo im, že štvrť nemala v okolí žiadnu občiansku vybavenosť a nechodí tam ani MHD. Boli to v podstate domy roztrúsené bez koncepcie na lúke pri starej dedine.

Naopak obhajcovia rozrastania mesta do satelitov tvrdia, že je to prirodzený jav v každom krajskom meste. V okolí Prešova sa stavajú domy aj v dedinách ako Záborské, Haniska pri Prešove, Malý Šariš, Ľubotice či Teriakovce.

Podľa územných plánov satelitných obcí Prešova a mesta môže v okolí Prešova a v mestských lokalitách Stavenec a Vyšné Žliabky do roku 2050 vzniknúť 2 000 až 2 500 nových bytov, čo znamená 5- až 7-tisíc nových obyvateľov.

Developeri tvrdia, že postupne pri domoch vznikne aj občianska vybavenosť ako obchody, škôlky či detské ihriská. Lokalita má výhodu v tom, že má dobré napojenie na diaľnicu smerom do Prešova. Neďaleko je aj železničná stanica a cyklistický chodník na rekreačnú lokalitu Sigord neďaleko Prešova.

Investor chce postaviť v prešovskom Solivare novú štvrť. Námietky má ministerstvo životného prostredia aj obec
Nový Solivar má byť súčasťou dediny Dulova Ves (Mapa: Nový Solivar)

Postupná výstavba Nového Solivaru

Byty a domy v štvrti Nový Solivar sa budú stavať na štyri etapy v rozpätí desiatich rokov. Prvá etapa sa mala podľa zámeru začať stavať už v máji tohto roka. To sa už nestihlo, lebo projekt je ešte len v zisťovacom konaní v procese EIA, kam bol podaný na konci minulého roku. Každá etapa by sa mala stavať asi dva roky. Posledná etapa sa má skončiť v roku 2033.

Investor v zámere uvádza, že výstavbou chce podporiť aktivity mesta Prešov v oblasti vytvárania moderných obytných zón s potrebnou občianskou vybavenosťou. Celkové náklady odhaduje až na 61 miliónov eur. Či sa projekt postaví načas je už teraz otázne.

„Projekt je živá vec, asi ho budeme v budúcnosti prekresľovať, pretože námietky voči nemu má ministerstvo životného prostredia aj obec,“ hovorí pre Finsider Alexander Timočko, konateľ firmy Nový Solivar. Vizualizácie takisto ešte nie sú k dispozícii.

Byty na Stavenci sa stopli

Ako výstraha môže slúžiť osud iného projektu v Solivare. V roku 2021 sa blízko tejto lokality smerom na obec Ruská Nová Ves chystal obytný súbor Stavenec, ale dedina protestovala proti jeho veľkosti. Obyvatelia sa obávali aj odlesňovania lokality a možných zosuvov pôdy.

Megalomanský projekt totiž počítal so 418 rodinnými domami, 16 bytovkami a 17 objektmi služieb a športovým areálom. Mal stáť až 120 miliónov eur. Podľa Korzára  v novej zástavbe malo bývať viac ako dve tisíc ľudí. Aj preto mali obyvatelia okolitých obcí výhrady najmä voči budúcej dopravnej situácii. Napokon developer projekt stopol v procese EIA na konci roku 2022.

Naopak iný projekt v tejto lokalite sa podľa Dnes24 úspešne stavia. Ide o menší projekt Soľný potok na Solivarskej ulici v Prešove. V lokalite má pribudnúť 25 bytov a štyri komerčné nebytové priestory. Kolaudácia je naplánovaná na začiatok budúceho roka.

Nový Solivar v číslach

31 rodinných domov s 62 parkovacími stojiskami
15 bytových domov s 379 parkoviskami z toho 165 vonkajšími
začiatok výstavby: 2023
koniec výstavby: 2033
výška investície: 61 miliónov eur

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: