Finančná skupina Arca Capital je v posledných rokoch skôr známa tým, že sa pokúša zachraňovať pred veriteľmi, ktorým dlhuje stovky miliónov eur, v ozdravnom procese. Jeho súčasťou má byť okrem predaja majetku aj jeho zveľadenie, z ktorého by sa mali dlhy splácať. Zatiaľ sa jej to nedarí ani na realitnom poli.

Napríklad Arca podľa magazínu Index len nedávno predala v dražbe svoje pozemky v bratislavskej Dúbravke. ACS Dúbravka, dcérska firma Arcy, ktorá na tomto pozemku chcela stavať, skončila v konkurze.

Ďalšej dcére Arcy s názvom ACS 5 sa darí lepšie. Svoj projekt Pod vinicou už skoro dokončila, lenže majitelia bytov tam bývať nemôžu. Podľa informácii Finsideru tento projekt je stále neskolaudovaný napriek tomu, že od jeho dokončenia ubehol už rok a pol.

Problémová cesta

Hoci niektoré médiá naznačovali, že kolaudácii obytného súboru zabránila neschopnosť hlavného mesta a poslancov mestského zastupiteľstva odklepnúť Arce predaj pozemkov pod príjazdovou cestou, maslo na hlave má aj developer. Rukojemníkmi ich sporov sú majitelia bytov, ktorí už za ne zaplatili, čerpajú hypotéky, ale nebývajú.

Podľa informácii Finsideru z prostredia, ktoré je blízko projektu, problém nespôsobuje len časť pozemkov pod príjazdovou cestou, ale aj to, že developer zmenil projekt pred dokončením bez povolenia úradov. Jednou z mnohých zmien bola napríklad prestavba pôvodného parkovacieho domu na byty.

Pôvodne Arca plánovala postaviť štyri bytovky a jeden objekt občianskej vybavenosti. Ten sa zmenil na parkovací dom, z ktorého sa nakoniec vykľul bytový dom.

Dokončenie prístupovej cesty je dôležité preto, lebo bez nej odmieta stavebný úrad v mestskej časti Nové Mesto vydať kolaudačné rozhodnutie. „V súvislosti s príjazdovou cestou prebieha stavebné konanie. Čaká sa na doloženie vlastníckeho vzťahu k pozemku zo strany developera,“ vysvetľuje hovorkyňa Nového mesta Veronika Bauch.

Až po vydaní stavebného povolenia môže developer dostavať pod svoju správu príjazdovú cestu a následne požiadať o kolaudáciu bytoviek.

Zaplatili za byty, majú hypotéky, ale bývať nemôžu. Krachujúca Arca nemá ani po rokoch skolaudované byty na Vinohradoch
Projekt Pod Vinicou (Vizualizácia: Herrys)

Projekt je takmer vypredaný

O tom, že byty Pod vinicou sú citlivou záležitosťou pre developera ako aj pre hlavné mesto, svedčí aj to, že na otázky Finsideru ani po urgenciách do uzávierky neodpovedali.

Takisto nezareagovala ani realitná kancelária Herrys, ktorá predáva byty v tomto projekte. Nedozvedeli sme sa napríklad, či Arce nehrozí, že o tento projekt príde, keďže jej materská firma smeruje k bankrotu. Tiež sme nedostali odpoveď na otázku ako developer kompenzuje majiteľom bytov meškanie odovzdania hotových bytov.

Byty Pod vinicou sú v príjemnej lokalite pod vinohradmi, blízko železničnej stanice Vinohrady. V blízkosti bytoviek je škola pre nadané deti, pošta, škôlka, supermarket, reštaurácie, ale aj športový areál Mladá garda a populárne kultúrne centrum Nová Cvernovka.

Ceny voľných dvojizbových bytov sa pohybujú od 240-tisíc eur vyššie. Na túto lokalitu v bratislavskom Novom meste ide o celkom priaznivé ceny. Možno aj preto je už väčšina bytov vo všetkých bytovkách predaná.

Projekt by sa mal pohnúť do finále, lebo na konci mája mestské zastupiteľstvo rokovalo o návrhu na predaj pozemkov pod prístupovou cestou spoločnosti ACS 5 a poslanci predaj schválili. Odporúčaná cena je 123-tisíc eur. Podľa centrálneho registra zmlúv bola zmluva o predaji pozemku o výmere 66 metrov štvorcových podpísaná 4. septembra.

Projekt Pod Vinicou v čase

2019 – Arca Capital cez svoju dcéru ACS 5 rozbehla predaj a výstavbu projektu Pod Vinicou

2020 – dokončená bola hrubá stavba

2021 – bytovky boli na konci roku stavebne dokončené

2022 – na jar boli ukončené aj práce v okolí domov. Developer požiadal o kolaudáciu projektu Pod Vinicou

2023 – mestské zastupiteľstvo v máji odsúhlasilo predaj pozemkov pod prístupovou cestou spoločnosti ACS 5 a začiatkom septembra bola podpísaná kúpna zmluva

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: