Vybrať si vhodný produkt na zhodnotenie vášho kapitálu v dnešnej dobe už nie je vôbec zložité. Existujú rôzne možnosti v závislosti od toho, či hľadáte výnosnejší spôsob sporenia alebo chcete ochrániť hodnotu vášho majetku. Prečo by ale nemohol byť tým pravým aktívom pre vás aj šperk z bieleho zlata?

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jednu z komodít, ktorá si udržiava svoju hodnotu takmer bez výkyvov, a môže byť skvelým spôsobom ozdoby tela a zároveň uchovania hodnoty vašich peňazí po dlhú dobu a stabilne.

Moderný kov s mnohorakým využitím

Biele zlato je výsledok kombinácie zlata žltého s inými kovmi, napríklad paládiom alebo niklom. Toto spojenie mu poskytuje nielen estetický vzhľad, ale aj väčšiu odolnosť voči poškodeniu a oxidácii, takže vaše obľúbené a elegantné náušnice biele zlato vám budú pri správnej údržbe zdobiť telo a každý jeden outfit celý život.

Tento kov má však široké uplatnenie nielen vo svete šperkov a dekoratívnych predmetov, ale aj vo výrobných odvetviach, ako je napríklad elektronika a medicína. Jeho vlastnosti, ako vysoká vodivosť a odolnosť voči korózii ho robia dôležitým materiálom pre rôzne technologické procesy. No menej známy je jeho potenciál ako investičného prostriedku, takže biele zlato vás môže nielen ozdobiť, ale zároveň aj zhodnocovať portfólio.

Biele zlato ako vhodná investícia nielen do krásy

Biele zlato ako investičný nástroj

V súčasnosti, keď tradičné druhy investičných produktov prinášajú neistotu a volatilitu, sa stáva práve biele zlato stále atraktívnejšou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú stabilné aktíva. Zlato ako také si naprieč rokmi pevne držalo svoju hodnotu, aj napriek menším výkyvom a poklesom sa vždy jeho cena vrátila na pôvodnú úroveň.

V roku 2023 sa zlatu veľmi darilo – kvôli svetovým konfliktom sa jeho cena dostala na úroveň až 2000 dolárov za uncu. Rok 2024 by mohol byť podľa odborníkov dokonca „rokom kovov“, najmä zlata, striebra a medi, z dôvodu ich nedostatku v dodávateľskom reťazci.

Najčastejšou formou investičného zlata sú mince a zliatky, takzvané tehličky.  Ak chcete investovať peniaze do bieleho zlata napríklad vo forme šperkov, je potrebné dôkladne a pozorne vyberať tie najkvalitnejšie a nadčasové kúsky. Rovnako ako pri každej investícii, aj táto nesie so sebou určité riziká a je dôležité, aby ste boli informovaní a oboznámení so všetkými aspektmi investovania do konkrétneho drahého kovu.

Ozdoba vášho portfólia

Pokles hodnoty zlata je veľmi nepravdepodobný, a preto je to jedna z najstabilnejších komodít na uchovanie hodnoty vášho majetku. Môžeme povedať, že biele zlato nie je len symbolom krásy a elegancie, ale aj inteligentnou formou investície, ktorá môže pridať lesk nielen do vašej šperkovnice, ale aj do vášho portfólia.