Čínske akcie sú dnes v porovnaní s americkými akciami obchodované na nižších úrovniach. To vytvára potenciál pre ich rast v nasledujúcich týždňoch. Tvrdí to akciový analytik Saxo Bank Peter Garnry. V prospech tamojších firiem podľa neho hovorí viacero faktorov súčasne.


„Čínska vláda tento týždeň deklarovala svoj úmysel obmedziť ceny komodít. Jej cieľom je dostať pod kontrolu inflačné očakávania. Nižšie ceny komodít totiž znamenajú menší tlak na ceny koncovej produkcie. Vláda tak chce udržať pod kontrolou rast cien,“ hovorí P. Garnry.

Vedľajším efektom však podľa neho bude aj zlepšenie profitability čínskych firiem. „Tie bežne podnikajú s nižšími maržami ako podniky v USA. Nárast ziskov z dôvodu nižších vstupných nákladov tak môže byť relatívne vysoký. Čínske akcie už na túto správu v utorok reagovali rastom o 3,6 percenta. Predpokladá sa ich ďalšie zhodnotenie,“ tvrdí P. Garnry.

Ďalším podporným faktorom pre čínske firmy môže byť aj očakávanie výraznejších vládnych stimulov. Čína sa podľa P. Garnryho doteraz spoliehala na masívnu podporu vlád v USA a v Európe. „Tamojšie spoločnosti tak do istej miery parazitovali na cudzích vládnych stimuloch. Tento efekt však postupne vyprcháva. Očakáva sa preto, že opraty bude musieť prebrať čínska vláda,“ vraví P. Garnry.

Potenciál čínskych akcií podľa neho zvýrazňuje aj ich nižšie ocenenie (valuácia) v porovnaní s tými americkými. „Analytici preto očakávajú, že v nasledujúcich 26 týždňoch budú rastom prekonávať americké akcie. Pomôcť by im mal aj slabnúci dolár,“ dodal P. Garnry.