O slovenských klientov zabojuje česká investičná služba Fondee. Ponúknuť by mala podobné služby ako Finax či Portu. Informoval o tom server penize.cz.


Fondee v Českej republike ponúka sedem modelových portfólií, ktoré sú zložené z akcií a dlhopisov. Na základe dotazníka klientovi odporučí vhodné portfólio. Každé portfólio pritom tvorí až 14 rôznych ETF fondov. Do zvoleného portfólia možno investovať ľubovoľnú čiastku od tisíc českých korún (39,44 eura).

Fondee si neúčtuje vstupné ani výstupné poplatky. Klienti mu platia ročný poplatok vo výške 0,9 percenta z hodnoty majetku. K tomu sa pripočíta aj poplatok za ETF, ktorý v priemere dosahuje 0,15 percenta ročne.

Fondee má aktuálne 4 400 klientov. „Pôvodne sme si mysleli, že by bolo skvelé mať na konci tohto roka 5 000 klientov, ale ak budú klienti rásť podobným tempom ako v posledných týždňoch, mohli by sme ľahko dosiahnuť hranicu 10 000. Nový maklér J&T Banka nám pomôže dosiahnuť tento plán vďaka svojmu technickému a štrukturálnemu know-how,“ povedal pre penize.cz zakladateľ spoločnosti Jan Hlavsa.

Doteraz Fondee využívalo ako makléra holandskú spoločnosť Degiro, čo spôsobovalo problémy pri registrácii. Klient musel začať registráciu u Fondee, pokračovať u Degira a následne ju dokončil u Fondee. Pri J&T Banke toto odpadne.