Ceny energií pôjdu pravdepodobne v budúcom roku nahor. Už teraz Slováci dávajú na bývanie a energiu približne štvrtinu svojich výdavkov. Samotná elektrina, plyn a teplo zhltnú deväť percent.


„Na rastúce ceny alebo výdavky v tejto oblasti sú tak Slováci a Slovenky logicky citliví. Pandémia túto našu črtu ešte viac zvýraznila, nakoľko počas lockdownov sme viac času trávili doma,“ tvrdí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.

Dopady vyšších cien energií na rodinné rozpočty sa podľa nej budú líšiť v závislosti od spotreby. „Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v roku 2022 vzrásť o niekoľko eur. Ak však aj na ohrev vody, tak v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše. Ak ale domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, tak v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur,“ tvrdí E. Sadovská.

Podobné je to podľa nej aj pri elektrine. „Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť o nárast ročných nákladov do cca 50 eur, v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. Ak ale domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur,“ hovorí E. Sadovská.