Slováci stále nie sú zvyknutí investovať. Svoje peniaze najradšej držia v bankách, kde nedostávajú takmer žiadne úroky.

V súčasnosti majú na bežných a sporiacich účtoch viac ako 43 miliárd eur. Podľa spoločnosti Partners Asset Management v tomto roku prišli pre nízke úroky a vysokú infláciu už o 1,3 miliardy eur. V októbri pritom už inflácia dosiahla 5,1 percenta. „Ak by počas budúceho roka ostala na tejto úrovni, znehodnotenie vkladov našich domácností presiahne dve miliardy eur,“ vraví Maroš Ovčarik zo spoločnosti Partners Investments.

M. Ovčarik a Jakub Rosa z Partners Asset Management tvrdia, že rozumne nastavené investičné portfólio by malo stáť na štyroch nohách, ktorými sú hotovosť a peňažný trh, dlhopisy, akcie a alternatívne investície. Každá z týchto zložiek by mala byť pritom zastúpená s ohľadom na investičnú stratégiu sporiteľa. Tá závisí od cieľa investovania, investičného horizontu a rizika, ktoré je investor ochotný znášať.

Konzervatívnosť Slovákov sa ukazuje aj v tom, že obľubujú investičné byty. Považujú to za niečo, čo reálne vidia a preto sa neboja do nich investovať. „Ukazuje sa, že konzervatívnosť oberá Slovákov o výnosy. V snahe mať všetko pod kontrolou a v ‚bezpečí‘ sa prostredníctvom investičného bytu oberajú o potenciál realitného trhu. Kúpa a prenájom investičného bytu je skôr podnikateľská činnosť na plný úväzok. Súvisí s ňou hľadanie nájomcu, negociácia podmienok, podpis zmluvy, časté opravy, vysoká vstupná investícia, nízka diverzifikácia, keďže ide obvykle o jednu nehnuteľnosť, a slabá likvidita, nie je tu totiž možný čiastočný odpredaj. Výnos v pomere k nákladom nie je na konci dňa vôbec zaujímavý. Naopak, pri realitnom fonde ide o investíciu, pri ktorej zodpovednosť preberá profesionálny tím,“ vraví J. Rosa.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: