Minister práce Milan Krajniak z hnutia Sme rodina vo štvrtok predstavil kontúry zmien v dôchodkovom systéme. Návrh novely zákona o sociálnom poistení však počíta aj s tým, že sa zruší maximálny vymeriavací základ pri platení sociálneho poistenia. Časť nákladov reformy tak chce M. Krajniak financovať cez vyšší výber sociálnych odvodov od majetnejších ľudí.

Minister práce na margo návrhu dodal, že voči nemu očakáva aj odpor. „Ale my si myslíme, že ľudia, ktorí majú príjem 7 700 eur mesačne a viac, si môžu dovoliť byť trošku solidárnejší,“ povedal s tým, že ľudia s takou mzdou budú mať aj tak slušné penzie.

V súčasnosti sa sociálne odvody platia zo mzdy zamestnanca alebo vymeriavacieho základu podnikateľa najviac vo výške 7644 eur mesačne. Z peňazí nad touto hranicou sa už odvody neplatia. Zrušenie stropu by tak malo pocítiť asi 50-tisíc ľudí, čo predstavuje zhruba päť percent pracujúcich.

Novinka by mala do rozpočtu Sociálnej poisťovne priniesť zhruba 150 miliónov eur. Ak bude novela zákona schválená, zmeny začnú platiť od roku 2023.