Aktualizované 2. februára 2021 (12:43):


Klienti už tretí deň za sebou hlásia škody po víkendových víchriciach, ktoré sa prehnali viacerými časťami Slovenska. Informovala o tom Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá príjma hlásenia o škodách.

Od nedele jej klienti nahlásili spolu 159 poistných udalostí spôsobených víchricou, ale aj záplavou a povodňou. Najviac hlásení prichádza z okolia Bratislavy, Trnavy a Nitry. Silný vietor najčastejšie ničil strechy domov a prístrešky.

V jednom prípade víchrica strhla celú strechu rodinného domu v Starej Lesnej. Allianz predbežne vyčíslila výšku škôd na približne 87-tisíc eur.

Nahlasovanie škôd už avizovala aj poisťovňa Generali, ktorá zaznamenala v súvislosti s víchricou škody v predbežnej hodnote viac ako 85-tisíc eur. Výška škôd sa v nasledujúcich dňoch pravdepodobne ešte navýši o ďalšie doteraz nenahlásené poistné udalosti.

Najviac poistných udalostí eviduje poisťovňa v oblastiach, ktoré víchrica postihla najsilnejšie – teda zo severu a tiež juhozápadu Slovenska. Ide najmä o škody na majetku spôsobené víchricou, búrlivým vetrom a pádom stromov.

„Klienti nám hlásia početné poškodenia striech a dažďových žľabov, strhnuté strešné krytiny, poškodené a odtrhnuté komíny, satelitné vysielače či podbitie strechy, ktoré nevydržali silný nápor vetra. Silný vietor v kombinácii so snehom a snehovými jazykmi skomplikovali aj cestnú dopravu,“ povedala hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Ondra.

Poisťovni boli hlásené aj početné kolízie vozidiel, zídenie z vozovky a nárazy do priekopy, stĺpov či do dopravných značiek, ale aj poškodenia na karosérii vozidla následkom odtrhnutých konárov.

Poisťovne Uniqa tiež eviduje desiatky hlásení od klientov, predbežná výška nahlásených škôd dosahuje takmer 65 600 eur. Veterná smršť ničila klientom poisťovne Uniqa hlavne strechy na domoch, ktoré následkom silného vetra padali a poškodili ďalší majetok. Väčšinu nahlásených škôd na autách spôsobili polámané konáre či vyvrátené stromy.