Dnes sa začínajú majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. UniCredit Bank sa na ne pozrela ekonomickým pohľadom – ako by turnaj prebiehal, ak by o výsledku jednotlivých zápasov nerozhodovali výkony hokejistov na ľade, ale ekonomiky jednotlivých krajín.

Keďže v športe nerozhoduje len dlhodobá výkonnosť jednotlivca, ale aj jeho aktuálna forma, aj UniCredit zobrala okrem HDP na obyvateľa do úvahy aj aktuálnu kondíciu ekonomík podľa odhadu rastu HDP v tomto roku.

„Krajiny sme usporiadali do rebríčkov, pričom o víťazovi zápasu rozhoduje priemerné postavenie krajiny v oboch rebríčkoch. V prípade zhodného postavenia predpokladáme, že sa zápas skončí v riadnom hracom čase remízou, pričom v predĺžení prípadne samostatných nájazdoch vyhrá tím s lepšou aktuálnou formou, t.j. vyšším odhadovaným rastom HDP v tomto roku,“ uviedli analytici UniCredit Bank v UniCredit Bank Weekly Notes.

Podľa týchto kritérií sú jasnými favoritmi USA a Veľká Británia. „Slovensko a Česko na „ekonomický turnaj“ neprichádzajú v úplne optimálnej forme. Pandémia ich ťažkým priebehom zasiahla najmä na prelome rokov, čo sa negatívne prejavilo aj na číslach HDP v prvom štvrťroku tohto roka. Slabší prvý štvrťrok znižuje aj potenciál celoročného rastu ekonomiky (aktuálna forma), a to i napriek tomu, že ekonomický pokles bol v oboch ekonomikách v úvode roka predsa len miernejší ako sa pôvodne očakávalo,“ tvrdia analytici.

Slovensko sa napriek tomu prebojuje až do štvrťfinále, kde skončí s celkovým víťazom USA.

MS v hokeji podľa ekonómov: Vyhrajú Američania, Slovákov vyradia vo štvrťfinále