Na Slovensku sa bude dražiť 400-ročný dukát. Vyvolávacia cena je 200-tisíc eur

Spoločnosť Macho & Chlapovič bude dražiť desaťdukát, ktorý bol vyrazený v kremnickej mincovni v roku 1642. Vyvolávacia cena je stanovaná na 200-tisíc eur.


„Ide o neskororenesačnú ručnú razbu kladivom z ručne rytého razidla. Tento konkrétny kus sme prvýkrát zachytili v aukcii v Amsterdame v máji 1926. Odvtedy migroval európskymi zbierkami až kým nepristál späť na Slovensku,“ povedal spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič Elizej Macho. Násobky dukátov panovníka Ferdinanda III. sú pritom veľmi vzácne. Dôkazom toho je fakt, že predaj päť a desaťdukátov daného panovníka sme na našom území ešte nezaznamenali.

„Vývoj cien vzácnych zberateľských mincí za posledných 170 rokov naznačuje, že či si desaťdukát kúpi vášnivý zberateľ, inštitúcia, alebo investor, budú to dobre uložené peniaze. Od druhej svetovej vojny výkonnosť zbierok vzácnych mincí prekonáva benchmarkové akciové indexy, nehnuteľnosti aj drahé kovy a to pri zlomkovej volatilite,“ vraví Macho.

Dražba sa bude konať 6. novembra. Kvôli šíriacej sa pandémii koronavírusu aukcia prebehne bez sálovej účasti, prostredníctvom internetu a telefónov. Okrem vzácneho desaťdukátu sa bude dražiť aj pražský dukát Ferdinanda I. z roku 1538 s vyvolávacou cenou 30-tisíc eur či extrémne vzácny transylvánsky toliar Štefana Bočkaja z roku 1606, ktorý chce aukčný dom predať za minimálne 20-tisíc eur.