Národná banka Slovenska (NBS) sa rozhodla bojovať s nízkou finančnou gramotnosťou. Spúšťa projekt 5peňazí, ktorý by mal pomôcť s finančným vzdelávaním laikov.


„Jedno nešikovné rozhodnutie, urobené na základe zlých informácií alebo bez porozumenia, nám môže skomplikovať život. No nemusí to tak byť a je našou ambíciou, ambíciou Národnej banky Slovenska, pomôcť vám orientovať sa, vedieť rozoznať nástrahy číhajúce v texte pod čiarou, napomôcť „dešifrovať“ reč čísel a percent,“ povedal guvernér NBS Peter Kažimír.

NBS preto otvorila tri nové vzdelávacie centrá – v Kremnici, Banskej Bystrici a v Košiciach. Centrá budú postupne poskytovať bezplatné školenia pre žiakov základných a stredných škôl, neskôr pre dospelých. Na začiatku budú prístupné online.

NBS označuje 5peňazí sa vlajkovú loď finančného vzdelávania na Slovensku. Ľudí by mať sprevádzať rôznymi životnými situáciami a naučiť ich porozumieť finančným produktom od od sporenia, cez poistenie až po hypotéku. Pomáhať by mal aj pri riadení domáceho rozpočtu a zároveň by mal ponúknuť praktické rady, ako možno ušetriť.