Ministerstvo financií sa rozhodlo motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať. Pripravilo preto dve schémy, ktoré by mali ľudí presvedčiť k očkovaniu. Malý počet zaočkovaných ľudí totiž podľa ministra financií Igora Matoviča ohrozuje zotavenie ekonomiky.


Prvým nástrojom má byť takzvaná Očkovacia prémia, v ktorej by sa mali každý týždeň spomedzi všetkých zaočkovaných nad 18 rokov žrebovať výhercovia. Maximálne sa na ceny môžu použiť dva milióny eur týždenne. V žrebovaní budú všetci zaočkovaní ľudia, nielen tí, ktorí sa dajú zaočkovať v danom týždni.

Druhým nástrojom na podporu očkovania má byť Sprostredkovateľský bonus. Mal by začať fungovať už od 1. júla. Každý, kto niekoho presvedčí, aby sa dal zaočkovať, by mal dostať bonus v závislosti od veku zaočkovaného. Pri ľuďoch do 50 rokov bude výška bonusu 30 eur, do 60 rokov to bude 60 eur a pri starších ľuďoch bude bonus 90 eur.

I. Matovič tvrdí, že štát vyplatí Sprostredkovateľský bonus aj v prípade, ak napríklad žena nahlási svojho manžela, že ju presvedčil a manžel nahlási manželku.

Podľa ministra financií Igora Matoviča sa oplatí investovať do toho, aby sa čo najviac ľudí dalo zaočkovať. „Ak by sme aj takéto kroky neurobili, tak nás to na jeseň vyfacká tak, že budeme mať škody v miliardách eur ,“ povedal I. Matovič.

Návrh na Sprostredkovateľský bonus ako aj Očkovaciu prémiu by mal ísť zajtra ako pozmeňovací návrh v skrátenom legislatívnom konaní.