Počas minulého roka ľudia odpracovali v priemere o sedem hodín týždenne menej, ako tomu bolo pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Upozornila na to ekonomická analytička z FinGO.sk. Lenka Buchláková. Tento pokles spôsobili najmä pandemické obmedzenia v prevádzkach a vo výrobe.

Medzi krajinami Európskej únie (EÚ) tak ide o jeden z najväčších poklesov odpracovaných hodín. „Mnohí rodičia školopovinných detí zostávali s deťmi doma, mnohí čerpali dlhodobejšiu PN. Zároveň sa obmedzovala výroba vo fabrikách, zamestnancom sa skracovali pracovné úväzky,“ povedala L. Buchláková. V porovnaní s minulým rokom ide o sedemnásťpercentný pokles.

Ešte menej ako na Slovensku sa vlani pracovalo v Grécku či Španielsku. Počet odpracovaných hodín tam klesol o takmer pätinu. V tesnom závese sa ocitlo Portugalsko a Taliansko. V rámci EÚ klesli vlani odpracované hodiny o menej ako päť percent vo Fínsku, Dánsku, Luxembursku a Holandsku.

Pred pandémiou pracovali slovenskí zamestnanci zhruba 41,1 hodiny týždenne. V rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) je to druhé najmenšie číslo. Napríklad v Poľsku ľudia odpracujú týždenne 41,4 hodiny, v susednej Českej republike 41,2 hodiny. Najmenej hodín do týždňa odpracujú Maďari. Ide o zhruba 40,3 hodiny.