Výnosy amerických dlhopisov sa prvýkrát od februára minulého roku dostali na 1,3 percenta. Vracajú sa tak úroveň, na ktorej boli pred vypuknutím koronakrízy.


„Mnoho investorov vsádzalo na americké štátne dlhopisy preto, lebo v nich hľadali útočisko počas koronavírusovej búrky. Lenže to prestáva platiť. Naopak teraz investori čoraz viac hľadajú vyššie zhodnotenie v amerických akciách, ktorých ceny sú na historickom maxime,“ tvrdia analytici spoločnosti Next Finance Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová.

Výnosy amerických štátnych dlhopisov podľa nich rastú napriek tomu, že americký Fed garantuje, že jeho úrokové sadzby ešte dlho zostanú blízko nuly. „Konkrétne šéf Fedu J. Powell v minulom týždni vyhlásil, že sme veľmi vzdialení silnému trhu práce. Tiež hovoril o potrebe pokračujúcej fiškálnej pomoci – teda ďalších podporných balíčkov od americkej vlády. Každopádne trh počíta s tým, že k začiatku obmedzovanie programov kvantitatívneho uvoľňovania príde až na jar 2022. Až až v druhej polovici roka 2023 by mal Fed začať zvyšovať úrokové sadzby,“ uviedli analytici.