Od júla mimoriadne porastú všetky dôchodky. Aby ste mohli jednoducho zistiť, ako sa od júla 2023 zvýšia dôchodky, portál Finsider pre Vás pripravil veľký prehľad, v ktorom si každý penzista nájde, o koľko sa mu zvýši dôchodok. Pre väčšiu prehľadnosť sú tabuľky rozdelené do piatich skupín podľa výšky v súčasnosti poberanej penzie.


Poslanci schválili, že penzie sa od júla zvýšia o 10,6 percenta. Porastú pritom všetky dôchodky. Sociálna poisťovňa informovala, že penzie zvýši automaticky, dôchodcovia ju tak nemusia o viac peňazí žiadať. Hoci sa dôchodky zvýšia už v júli, Sociálna poisťovňa pošle penzistom viac peňazí až v auguste. Vtedy dostanú aj doplatok za júl. Následne im už bude posielať zvýšenú penziu.

Od júla porastú aj minimálne dôchodky. Ich výška sa rozmrazí a znovu sa naviaže na sumu životného minima. Minimálny dôchodok sa nevalorizuje, ale zvyšuje sa zásluhový dôchodok. To znamená, že pri mimoriadnej valorizácii sa najprv zvýši záslhuhový dôchodok, na ktorý má penzista nárok na základe odpracovaných rokov a zárobkov a následne sa táto suma porovná s minimálnym dôchodkom. Penzista bude potom dostávať tú sumu, ktorá je vyššia.


Ako sa od júla 2023 zvýšia dôchodky? Kliknite na tlačidlo podľa výšky vášho súčasného dôchodku