Dôchodkové dávky sa budú v júli tohto roka mimoriadne valorizovať. Okrem toho získajú nárok na rodičovský bonus aj penzisti, ktorých deti pracujú ako policajti, hasiči a vojaci. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú na svojom utorkovom hlasovaní 23. mája schválil parlament.


Penzie sa budú v lete valorizovať o úroveň dôchodcovskej inflácie od júla minulého roka do konca marca tohto roka. Dôchodky by tak mali v júli stúpnuť o 10,6 percenta. Mimoriadna valorizácia sa takto automaticky aktivuje každý rok v prípade, že medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov v sledovanom období presiahne päť percent.

Nárok na rodičovský dôchodok môžu tiež od júla získať aj rodičia vojakov, policajtov či hasičov. Súčasné podmienky bonusu s rodičmi policajtov či vojakov totiž nepočítajú. Na dôchodok môžu prispievať len pracujúce deti, ktoré platia odvody do Sociálnej poisťovne. Ministerstvá obrany či vnútra majú vlastné fondy poistenia.

Na to, aby rodičovi policajta či vojaka vznikol nárok na bonus, sa bude od ich pracujúcich detí vyžadovať písomné vyhlásenie. Nárok musia zastrešovať aj samotné ministerstvá.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: