Po roku nepretržitého poklesu medziročná inflácia v máji mierne stúpla a dosiahla 2,2 percenta. Napriek tomu patrilo tempo zdražovania k najnižším za posledné tri roky. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


V porovnaní s minulým rokom boli ceny vyššie v 10 z 12 výdavkových skupín. „Najvýznamnejší rastový vplyv na vývoj inflácie mali v máji najmä vyššie ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré patria k podielovo najvýznamnejším výdavkovým skupinám slovenských domácností. Ich ceny vzrástli v priemere o 0,7 %,“ uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Drahšie bolo predovšetkým mäso, chlieb a obilniny, ale i cukor a cukrovinky. Naopak, takmer o tri percentá zlacnelo mlieko, syry a vajcia, ako aj oleje a tuky. Ovocie a zelenia zlacneli o vyše percento.

„Ďalším odborom, ktorý negatívne ovplyvnil rast inflácie bola doprava, a to najmä ceny pohonných látok. Tie boli medziročne drahšie o 5,2 %,“ vraví J. Morháčová. Už niekoľko mesiacov podľa štatistikov ťahajú infláciu nahor aj vyššie ceny alkoholu a tabaku, ktoré v máji stúpli o 7,7 percenta. Tempo zdražovania sa výraznejšie zrýchlilo v odbore reštaurácie a hotely o 7,1 %, rástli ceny za stravovacie a ubytovacie služby.

„Výraznejší tlmiaci účinok na celkovú infláciu mali ceny tovarov a služieb v odbore bývanie a energie, ktoré v máji klesli prvýkrát za posledné tri roky,“ hovorí J. Morháčová. Aj keď ich pokles bol len vo výške 0,1 %, práve tieto náklady najvýznamnejšie ovplyvňujú celkové výdavky slovenských domácností. Podľa Štatistického úradu klesli predovšetkým ceny za imputované nájomné a energie (plyn, tepelná energia, pevné palivá). Naopak, stúpli ceny za údržbu a opravy obydlia, odvoz odpadu, ako aj za vodné a stočné.

Prvýkrát v tomto roku zaznamenali medziročný pokles aj ceny v oblasti rekreácia a kultúra. Podpísali sa pod to predovšetkým nižšie ceny počítačov a iných zariadení na spracovanie informácií, ako aj spoločenských hier a hračiek.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: