Ceny na Slovensku naďalej rastú. V júni dosiahla medziročná inflácia už 13,2 percenta. Je tak najvyššia od júna 2000. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Podľa hovorkyne Štatistického úradu Jany Morháčovej sa ceny sa zvýšili vo všetkých sledovaných odboroch spotrebného koša, pričom až polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast vyšší ako 8 %. „Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %. Dvojciferným tempom rástli aj ceny v doprave, reštauráciách a hoteloch a nábytok a bytové zariadenie,“ vraví J. Morháčová.

Slovenské domácnosti vynakladajú najviac peňazí na bývanie, ktoré tvoria až štvrtinu z ich celkových výdavkov. „Tu sme si museli medziročne priplatiť v sumáre o 15,5 %. Imputované nájomné stúplo o 18,5 % a elektrina, plyn a tepelná energia zdraželi o 15,8 %. Vyššie ceny sme zaznamenali už aj v dodávke vody a v službách s tým spojenými, medziročne o 8,3 %,“ hovorí J. Morháčová.

Ceny potravín medziročne vzrástli o 18,7 %. Zdraželi všetky sledované položky. „Najviac išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec zhodne o 21 %, mäsa o 19 %, olejov a tukov o 47,2 %, ale tiež zelenina o 15,4 %, cukor a cukrovinky o 11,2 % či ovocie o 7,6 %. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao o 9,9 % a za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy o 8,8 %. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje o 5,3 %,“ povedala J. Morháčová.

Pohonné hmoty medziročne zdraželi až o 43,4 percenta. Ceny za stravovanie sa zvýšili o 20 percent, výdavky na osobnú starostlivosť vzrástli o 10,3 percenta, na zdravotnícke služby o 8,5 percenta. Rekreačné, kultúrne služby a dovolenky zdraželi o 7,4 % a poistenia o 5,5 %.

Štatistický úrad zverejnil aj celkovú infláciu za prvých šesť mesiacov za domácnosti dôchodcov. Tá dosiahla 11,8 percenta. Toto číslo je dôležité, pretože od neho sa odvíja valorizácia dôchodkov v roku 2023.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: