Inflácia zvyšuje aj ceny poistenia či poplatky v bankách. Zdražovanie sa ešte nedotklo investícií do podielových fondov a dôchodkového sporenia, ktorých poplatky majú legislatívne obmedzenia. Upozornila na to spoločnosť Swiss Life Select.


Kým pri životnom poistení cena závisí od vstupného veku a zdravotného stavu a poistnej sumy, pri majetkovom poistení sa cena odvíja od hodnoty poisteného majetku. „Keďže inflácia zvýšila ceny áut, stavebných materiálov i spotrebičov a ich servisu, spolu s nimi rastie aj cena poistenia. Havarijné poistenie v niektorých prípadoch zdraželo približne o 14 percent, poistenie domácnosti približne o šesť percent,“ vysvetľuje finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.

Cena poistenia sa podľa neho zvyšuje nielen pre rast cien poisteného majetku, ale aj pre vyššiu škodovosť. Ak poisťovňa vyplatí poistné plnenie, ktorého pôvod nebol náhodný ale úmyselný, navýši to odhady poisťovne do budúcnosti. Následne sa to prejaví v cene poistenia. Dve slovenské poisťovne evidujú v tomto roku 3 400 pokusov o poisťovací podvod v celkovej hodnote takmer 13 miliónov eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: