Porušovanie práv duševného vlastníctva predstavuje najväčšiu hrozbu pre malé a stredné podniky v Európe. Upozornil na to Úrad priemyselného vlastníctva SR. Podľa štúdie majú malé a stredné podniky, ktorých práva duševného vlastníctva sa porušujú, až o 34 percent menšiu pravdepodobnosť prežitia viac ako päť rokov. Práve patenty tvoria základ pokroku a inovácií a v rozvoji ekonomiky majú významnú úlohu.


Štúdia skúmala pôvod zadržaných falšovaných tovarov a zrejme nikoho neprekvapí, že na čele nepopulárneho rebríčka je aj v tomto prípade Čína. Až 85 percent zadržaných falšovaných tovarov, ktoré boli zakúpené online, pochádza práve z Číny a rovnako aj 51 percent celosvetovo zadržaného falšovaného tovaru zakúpeného offline má rovnakého pôvodcu.

Najčastejšie falšovanými sú elektrické stroje a elektronika (30 % ), odevy (18 %), parfuméria a kozmetika (10 %) a hračky či hry (10 %). Pritom práve tieto skupiny tovarov predstavujú pre koncového užívateľa nielen ekonomickú hrozbu, ale predovšetkým zdravotné a bezpečnostné riziko, nakoľko nespĺňajú prísne kritériá.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: