Septembrová nezamestnanosť medzimesačne klesla na úroveň 3,98 percenta. V porovnaní s vlaňajším septembrom klesla o 0,53 percentuálneho bodu. Ide o podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku (PDU), ktorý sa od začiatku tohto roka stal hlavným ukazovateľom vývoja nezamestnanosti v krajine. O úrovni nezamestnanosti informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Analytici Inštitútu sociálnej politiky dodávajú, že PDU klesol v piatich krajoch. Najväčší pokles zaznamenali v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, kde sa PDU znížil o 0,06 percentuálneho bodu. Rast nezamestnanosti nastal v Banskobystrickom kraji, o štyri stotiny percentuálneho bodu, v Žilinskom kraji o dve stotiny percentuálneho bodu a v Prešovskom kraji tiež o dve stotiny percentuálneho bodu.

Počet ľudí bez práce pritom oproti vlaňajšku klesol napriek tomu, že po prázdninách prichádza na úrady práce veľká časť čerstvých absolventov stredných škôl. Podľa ústredia pritom počet absolventov stredných škôl, ktorí sú evidovaní ako nezamestnaní na úradoch práce, dosiahol minulý mesiac najnižšiu septembrovú hodnotu za posledných desať rokov. Kým v septembri 2013 ich bolo takmer 24-tisíc, tento rok je ich necelých 8-tisíc.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: