Počet pokusov o poisťovací podvod vlani stúpol. Informovala o tom Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá ich odhalia 3 710 vo výške viac ako 14 miliónov eur. Oproti roku predtým ide o 25-percentný medziročný nárast pokusov o podvod.

Počet pokusov o poisťovací podvod stúpol vo všetkých segmentoch, s výnimkou povinného zmluvného poistenia (PZP). Najvyššie celkové sumy odhalila Allianz v poistení priemyslu, išlo o zhruba 4,2 milióna eur. V poistení podnikateľov odhalila podvody za 3,4 miliónva eur, v PZP v hodnote 2,2 milióna eur a v poistení osôb v sume 2,1 milióna eur.

V poisťovacích podvodoch viedol Žilinský kraj najmä v okresoch Námestovo, Martin a Žilina. Druhým regiónom s najväčším počtom podvodov bol Bratislavský kraj (482), nasledoval Prešovský kraj (468) a Nitriansky kraj (463). Najvyššiu celkovú sumu podvodov za viac ako 3,3 milióny eur odhalili detektívi Allianzu v Nitrianskom kraji. Najmenej pokusov o podvod bolo naopak zaznamenaných v Košickom a Trnavskom kraji.

Niektorí klienti sa snažili pri hlásení prispôsobiť vznik poistnej udalosti svojej poistnej zmluve napríklad snahou zmeniť príčinu vzniku škody, alebo zatajiť niektoré skutočnosti. Aby totiž ušetrili, volia často lacnejší variant poistenia a nepoistia si najfrekventovanejšie riziko, ktoré je aj najdrahšie. Po zemetrasení na východnom Slovensku v októbri minulého roka sa našli viacerí, ktorí sa pokúšali uplatniť si staršie škody na svojej nehnuteľnosti.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: