V budúcom roku majú byť trináste penzie vyplácané v plnej výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Zmenu by mohol parlament schváliť počas prvých troch mesiacov budúceho roka. Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Upozornil na to portál teraz.sk. Výška priemerného dôchodku v krajine dosiahla v septembri tohto roka úroveň 643,70 eura mesačne.


„Od prvého dňa vo funkcii, pretože si uvedomujem, že je tu časový stres, som rozbehol rokovania o 13. dôchodku, ktorý sme sľubovali v predvolebnej kampani. Dohodli sme sa, že budúci rok bude vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za tento rok,“ cituje portál E. Tomáša s tým, že detaily by mali predstaviť v najbližších dňoch.

Tohtoročný trinásty dôchodok začne štát vyplácať penzistom od 2. novembra. Mechanizmus výpočtu sa v porovnaní s nastavením z minulého roka nezmenil. Jeho najnižšia výška bude 50 eur a maximálna zase 300 eur. Dôchodcovia dostanú trinástu penziu spolu so svojim riadnym dôchodkom počas novembra v ich bežných výplatných termínoch.

Trinásty dôchodok sa počíta cez stanovený matematický vzorec. Najvyššiu sumu 300 eur dostanú dôchodcovia, ktorí mesačne poberajú dôchodok alebo viac dôchodkov na úrovni 268,88 eura alebo menej. Najnižšiu sumu 50 eur dostanú tí penzisti, ktorých dôchodok dosahuje 963,40 eura a viac.

V prípade, že parlament naozaj schváli 13. dôchodok na úrovni priemernej penzie za predchádzajúci rok, bude to znamenať, že všetci penzisti dostanú niekoľkonásobne viac peňazí ako v tomto roku. Ak sa pri vyplácaní 13. dôchodku nebude vôbec brať ohľad na výšku penzie, ktorú senior poberá, najviac si polepšia ľudia s nadpriemernými dôchodkami, ktorí majú v súčasnosti nárok na 13. dôchodok len vo výške 50 eur.

Vypočítať si, akú sumu 13. dôchodku dostanete v tomto roku, môžete pomocou kalkulačky, ktorú pripravil portál Finsider. Do kalkulačky je potrebné zadať len výšku dôchodku, ktorý poberáte.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: