V susedných krajinách Vyšehradskej štvorky (V4) ľudia zo Slovenska nakúpia potraviny v priemere lacnejšie ako v tuzemsku. V Česku je nákup lacnejší o päť percent, v Maďarsku o 12 percent a v Poľsku je lacnejší o 28 percent. Upozornila na to analytička Wood & Company Eva Sadovská na základe najaktuálnejších údajov Eurostatu za vlaňajšok.


Bežná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín takmer 20 percent zo svojich výdavkov. Slovensko za európskym priemerom zaostáva, nakoľko priemerné náklady na potraviny a nealkoholické nápoje európskych domácností tvoria približne 14 percent z celkových nákladov.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov sú na Slovensku jedenáste najnižšie v Európskej únii (EÚ). Vlani ale boli ceny potravín historicky prvýkrát nad priemerom EÚ a to o 1,9 percenta.

Tempo zdražovania potravín v tomto roku postupne spomaľuje. Za prvých osem mesiacov dosiahla priemerná inflácia potravín 22,2 percenta. Kým v prvom štvrťroku si za ne ľudia medziročne priplácali viac o zhruba 28 percent, v auguste išlo o 13,5 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: