Za ostatnú dekádu výrazne klesol záujem ľudí zamestnať sa v Žilinskom kraji. Zmenili sa aj pracovné oblasti, do ktorých firmy hľadajú nových zamestnancov. Upozornil na to pracovný portál Profesia.sk.


Kým v roku 2013 bol priemerný počet reakcií na jednu ponuku zo Žilinského kraja v rámci portálu až 56, tento rok je to len 12, čo z neho robí tretí najmenej atraktívny kraj. Spomedzi najčastejšie inzerovaných pozícií je momentálne zo strany uchádzačov najväčší záujem o prácu pokladníkov a predavačov.

Za desať rokov sa v kraji menili aj oblasti s najväčším dopytom po nových zamestnancoch. Zatiaľ čo sektor obchodu bol celý čas na popredných priečkach, v roku 2013 boli druhí najžiadanejší zamestnanci v manažmente a aj v prípade obchodu bol najväčší nedostatok na manažérskych pozíciách. Dve najčastejšie inzerované profesie boli obchodný zástupca a obchodný manažér. O päť rokov neskôr už boli najžiadanejšie rovnaké pozície ako dnes – operátor výroby, predavač a robotník. Oblasť manažmentu postupne klesala a momentálne je šiesta. Aktuálne dominujú sektory obchodu, výroby a dopravy.

Tento rok je štvrtý najväčší počet ponúk v Žilinskom kraji z IT sektora. Po Bratislavskom a Košickom je tento rok krajom s tretím najväčším počtom pracovných ponúk z tohto sektora.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: