Zo Slovenska sa v septembri 2023 vyviezol tovar v hodnote 9,1 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 0,6 percenta. K poklesu prišlo prvýkrát po ôsmich mesiacoch. Väčšiemu prepadu podľa štatistikov zabránil predovšetkým vývoz automobilov. Vyplýva to z predbežných výsledkov zahraničného obchodu, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.


„Aj napriek medziročnému zníženiu hodnoty vývozu ostala bilancia naďalej kladná, a to už ôsmykrát po sebe. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 333,7 milióna eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka lepší výsledok o takmer 772 miliónov eur,“ uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Z desiatich tried v štruktúre exportu dosiahli medziročný nárast len dve z nich. Najväčší vplyv na vývoj celého exportu mala najobchodovanejšia trieda zahraničného obchodu Stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov. „Hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o 9,3 %. Medziročný nárast v tejto triede pokračuje už deviaty mesiac po sebe,“ vraví J. Morháčová.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: