Poisťovňa Kooperativa rozširuje svoj biznis na Slovensku. Podľa informácií portálu Finsider získala 35-percentný podiel v spoločnosti Universal maklérsky dom. O vstupe Kooperativy do Universalu sa rokovalo už dlhšie, včera obe strany podpísali zmluvu.

Na základe výšky obratu za rok 2022 je Universal desiatym najväčším sprostredkovateľom na Slovensku. A podľa počtu sprostredkovateľov ide o šiestu najväčšiu spoločnosť. Kooperativa sa zase vlani stala najväčšou poisťovňou na Slovensku. Tento obchod musí ešte odobriť Protimonopolný úrad SR.

Kooperativa kupuje podiel od holandskej skupiny UMD Group B.V. Súčasní akcionári si zachovajú majoritu a firmu budú aj naďalej riadiť. Koľko Kooperativa zaplatí za kúpu podielu v maklérskej spoločnosti, ani jedna zo strán nezverejnila.

„Ako poisťovňa, ktorá má ambíciu byť lídrom v digitalizácii na slovenskom poistnom trhu aj týmto krokom potvrdzujeme našu dlhodobú stratégiu. Teší nás, že v spojení s vedúcou spoločnosťou na trhu, ktorá má silnú sieť maklérov a prináša inovatívne nástroje na podporu obchodu, budeme môcť ešte výraznejšie napredovať v predaji našich poistných riešení,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Kooperativa Vladimír Bakeš.

Universal maklérsky dom má podobne ako väčšina sprostredkovateľských spoločností klasickú MLM časť, ale okrem toho prevádzku aj vlastný broker pool. V minulom roku mu počet zazmluvnených sprostredkovateľov klesol mierne klesol zo 610 na 585. Aktuálne má Universal podľa údajov Národnej banky Slovenska 588 agentov.

Vlastných agentov má aj poisťovňa Kooperativa. Tá má aktuálne zazmluvnených 386 viazaných finančných agentov. Či títo agenti prejdú pod Universal, Kooperativa neoznámila.

Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Universal maklérsky dom Marcela Zeleňáka firma spojením s jednotkou na poistnom trhu posilňuje svoju pozíciu a súčasne zostáva nezávislou maklérskou spoločnosťou.

Kooperativa nie je prvou poisťovňou, ktorá bude vlastniť podiel vo veľkom sprostredkovateľovi. NN v roku 2022 kúpila väčšinový podiel v spoločnosti Finportal a v minulom roku pod Finportal prešli aj siete viazaných agentov, ktoré dovtedy pracovali pre NN. Generali zase vlastní podiel 11,48 % v spoločnosti OVB Holding, pod ktorý patrí najväčšia slovenská maklérska sieť OVB Allfinanz Slovensko.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: