Sprostredkovateľská spoločnosť Partners Group SK dosiahla v roku 2023 tržby na úrovni 40,282 milióna eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 15 percenta. Vyplýva to z údajov zverejnených v Registri účtovných závierok.

Partners Group SK klesli tržby druhý rok po sebe. Ešte v roku 2021 sa jej tržby blížili k hranici 50 miliónov eur, vďaka čomu išlo o najväčšiu sprostredkovateľskú spoločnosť na trhu. Vlani ju predbehlo OVB Allfinanz Slovensko a tento rok sa pred Partners Group SK dostal aj Finportal. Partners Group SK tak bude v rebríčku najväčších sprostredkovateľov prinajlepšom tretí. Dostať sa pred neho môže ešte Respect Slovakia, no jeho hospodársky rok skončil len na konci marca a firma zatiaľ účtovníctvo neuzatvorila.

Firma vlani zinkasovala na províziách 39,308 milióna eur. Rok predtým to bolo 46,726 milióna. Naopak spoločnosť svojim agentom na províziách vyplatila 28,845 milióna eur, kým v roku 2022 to bolo 35,703 milióna. Celkovo tak Partners Group SK vyplatil svojim agentom 73,4 percenta z provízií, ktoré mu poslali obchodní partneri za sprostredkovanie predaja. Je to mierne menej ako v predošlom roku. V roku 2022 firma medzi svojich agentov rozdelila 76,4 percenta z provízií.

V minulom roku Partnersu zľahka klesol počet sprostredkovateľov. Kým na začiatku roku 2023 ich mala zazmluvnených 1 266, na začiatku tohto roku ich bolo 1 248. V tomto roku pokles počtu agentov v Partnerse pokračuje. V súčasnosti má firma podľa údajov Národnej banky Slovensku 1 200 agentov.

Spoločnosti Partners Group SK klesol aj čistý zisk. Vlani bol na úrovni 1,798 milióna eur, rok predtým to bolo 2,824 milióna eur. V predchádzajúcich rokoch bol pritom zisk Partners Group SK výrazne vyšší a dlhodobo išlo o najziskovejšieho sprostredkovateľa na trhu. V rekordnom roku 2021 firma v čistom zarobila 9,48 milióna eur.

Partners Group SK už dlhšie nezverejňuje výsledky samostatne, ale komunikuje len čísla za celý holding. Do neho okrem maklérskej spoločnosti patrí aj poisťovňa, investičná spoločnosť, správcovská spoločnosť či bulharská spoločnosť Partners Group BG. Celý holding vlani dosiahol tržby na úrovni 63,55 milióna eur, čo predstavuje medziročný pokles o 5,7 percenta.

Skupine v minulom roku vzrástol predaj investícií. Partners Investments zaznamenal čisté predaje na úrovni 139,9 milióna eur. Partners Asset Management zase dosiahol čisté predaje vo výške 37,6 milióna eur. „Celkové investície pod správou skupiny prekročili hranicu jednej miliardy eur, z toho viac ako 80 % má skupina pod vlastnou správou,“ povedal pre Finsider generálny riaditeľ finančnej skupiny Partners Jozef Bartánus.

Partners si pripísal rast aj v sprostredkovaní poistenia. V prípade životných poistiek dosiahol celkové predpísané ročné poistné vo výške 12,5 milióna eur. Z toho 30,6 percenta tvorila produkcia pre Partners poisťovňu. „Naša poisťovňa prekročila za dva roky pôsobenia na trhu hranicu 10-tisíc klientov s kmeňom takmer 9 miliónov eur,“ uviedol J. Bartánus.

Najväčší sprostredkovatelia na Slovensku za rok 2023

SpoločnosťTržby (mil. €)
1.OVB Allfinanz Slovensko51,557
2.Finportal43,6
3.Partners Group SK40,282
Pozn.: Uvedené sú spoločnosti, ktoré už zverejnili výsledky

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: