Jeden z najväčších sprostredkovateľ na trhu, spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, dlho nemal uzatvorenú zmluvu s Prima bankou. Agenti OVB tak nemohli sprostredkúvať hypotéky od Prima banky. Zmenilo sa to až na konci novembra. Podľa údajov na stránke Národnej banky Slovenska, je zmluva medzi OVB a Prima bankou platná od 22. novembra 2021.

Spolupráca medzi OVB a Prima bankou môže pomôcť obom firmám. OVB dlhodobo patrí k najväčším spoločnostiam na trhu. Podľa údajov Národnej banky Slovenska má OVB Allfinanz Slovensko aktuálne uzatvorenú zmluvu s 3 177 podriadenými finančnými agentmi, čo je najviac na trhu. Z nich až 2 383 má licenciu pre sektor poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov.

OVB a Prima banka si vzájomne pomôžu

Prima banka zase v poslednom období patrí k lídrom pri poskytovaní úverov na bývanie. Vlani v októbri ponúkla úrokovú sadzbu vo výške 0,4 percenta a odvtedy jej podiel na trhu neustále rastie. Kým v septembri minulého roku jej podiel na všetkých úveroch na bývanie dosahoval 8,84 percenta, v októbri tohto roku to bolo rovných 10 percent. Podľa výpočtov Finsidera Prima banka vo viacerých mesiacoch poskytla najviac úverov zo všetkých bánk na Slovensku.

Prima banka dominuje najmä pri refinancovaní úverov. Sústreďuje sa predovšetkým na klientov, ktorí už svoj úver splácajú v inej banke.

Kým v minulosti banky viedli úrokovú vojnu a ak jedna z bánk znížila sadzby, rýchlo ju nasledovala aj konkurencia, keď vlani Prima banka ponúkla 0,4-percentný úrok, veľké banky sa do úrokovej bitky nezapojili. Pre samostatných finančných agentov, ktorí nemali Prima banku v ponuke, to predstavoval problém. Ich sprostredkovatelia totiž nemohli ponúkať hypotéky od banky, ktorá ich niekoľko mesiacov predávala za najnižší úrok na trhu.

Absencia zmluvy s jedným z najväčších sprostredkovateľov neprospievala ani Prima banke. Spoločnosť s najväčším počtom agentov totiž predávala len produkty konkurencie, čo oslabovalo jej možný rast. Naopak profitovali z toho banky, s ktorými OVB malo uzatvorenú zmluvu.

Šesť bánk v ponuke

Finančný analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik vysvetľuje, že pri hypotékach sa dlhodobo sústreďujú primárne na najsilnejších poskytovateľov. Preto tradične spolupracovali so štvoricou najväčších bánk na Slovensku, ktoré celkovo dlhodobo pokrývajú 75 percent trhu.

„V poslednom období však rýchlo a výrazne narástol podiel refinančných úverov. V tomto prípade mnoho klientov hľadá čo najnižšiu úrokovú sadzbu, ktoré na trhu ponúkajú najmä menšie banky. Preto sme sa rozhodli dohodnúť spoluprácu s Prima bankou. Vďaka tomuto kroku budú môcť naši sprostredkovatelia lepšie reagovať na požiadavky svojich klientov na refinancovanie hypoték,“ vraví M. Búlik.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska má v súčasnosti spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko uzatvorených 32 zmlúv s finančnými inštitúciami, ktorých produkty môže ponúkať. Z tohto je šesť bánk, ktoré ponúkajú hypotéky.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: