Už niekoľko týždňov si možno aj zo Slovenska otvoriť účet v nemeckom fintechu Vivid. Firma láka na bezplatný účet, ku ktorému pribalí aj kovovú kartu. Tá je zvyčajne súčasťou len drahších balíčkov služieb.

Vivid má aj vernostný program, prostredníctvom ktorého platí klientom za to, ak získajú nového zákazníka. Ja som využil na otvorenie účtu pozývací link, vďaka čomu som mal získať 20 eur na svoj účet, akonáhle uskutočním platbu presahujúcu 20 eur. Bonus však ani po dvoch týždňoch nedorazil. Ale je možné, že išlo o nefunkčný pozývací odkaz, keďže som ho získal zo staršieho článku.

Podobne ako pri Revolute, aj účet vo Vivide je potrebné otvoriť priamo v mobilnej aplikácii. Moju totožnosť si Vivid overil prostredníctvom fotografie cestovného pasu. Že som to naozaj ja, preveril prostredníctvom živej selfie, pri ktorej som musel točiť hlavou. Aby náhodou si niekto, kto má moju fotografiu, neotvoril účet na moje meno.

Kovová alebo virtuálna karta

Po odoslaní dát firma overuje dokumenty. Aplikácia uvádza, že normálne to trvá päť minút, ale môže to byť aj 24 hodín. V mojom prípade to Vivid zvládol za necelých päť minút.

Po overení si musím zvoliť kartu. Na výber mám kovovú a virtuálnu. Aj keď ma láka kovová karta, ktorá sľubuje vyššiu bezpečnosť, keďže na nej nie je uvedené číslo, vyberám si radšej virtuálnu, aby som ju mohol hneď začať používať.

Následne si aplikácia vypýta heslo, ktorým sa budem overovať. Keďže sa heslo zadáva len raz, treba si ho poriadne pred odoslaním skontrolovať. Okrem neho si musím zvoliť aj štvormiestny kód, ktorý slúži na prihlásenie do aplikácie. Namiesto kódu sa možno prihlásiť aj pomocou odtlačku prsta.

Platobnú kartu ihneď pridávam do Google Pay. Urobiť tak možno priamo v aplikácii Vivid. Majitelia iPhonov môžu využiť aj Apple Pay.

Aplikáca vyzerá jednoducho a prehľadne. Zatiaľ nie je však k dispozícii v slovenčine. K dispozícii je angličtina, nemčina, francúzština a španielčina. Môj účet má nemecký IBAN, na pár klikov si zakladám ďalší podúčet, ktorý má takisto vlastný IBAN. Samostatne si môžem otvoriť podúčty až v 40 rôznych menách. Ak by som si vybral platený účet Premium za 9,90 eura, mal by som k dispozícii vyše sto mien.

Peniaze sa dajú na Vivid poslať len prevodom

Ak chcem platiť, potrebujem sem dostať najprv peniaze. Tu prichádza prvé sklamanie. Som zvyknutý, že si na môj účet v Revolute posielam peniaze prostredníctvom platobnej karty. Peniaze sa v takom prípade ihneď pripíšu na účet. Vivid túto možnosť nepodporuje. Peniaze si preto musím previesť zo slovenského účtu. Prevodný príkaz som zadal vo štvrtok poobede, na účet sa pripísali nasledujúci deň okolo tretej popoludní. Aj keď som peniaze poslal hneď ráno, na Vivid sa pripísali až nasledujúci deň okolo tretej.

Druhé sklamanie prichádza, keď zisťujem, že pre Slovákov zatiaľ nie je prístupné investovanie. Vivid láka na bezplatný nákup amerických i európskych akcií a sľubuje aj možnosť investovať do ETF fondov. Nákup akcií i ETF by pritom mal byť bez províznych poplatkov, pri kúpe amerických akcií Vivid eurá na doláre aktuálnym kurzom s polpercentnou prirážkou. V porovnaní s Revolutom by mala byť ponuka investícií výrazne širšia, keďže ten neumožňuje investovať do európskych akcií ani do ETF. Revolut navyše nedávno zmenil cenník a klienti s bezplatným účtom majú od marca k dispozícii len jeden bezplatný obchod mesačne.

Platenie prostredníctvom Google Pay funguje bez problémov. Z každej platby mi Vivid pripíše cash back vo výške 0,1 percenta. U vybraných partnerov mám možnosť získať výrazne viac. Z nákupu na Amazone mi tak Vivid vrátil deväť percent.

Investícia, na ktorej nemožno prerobiť

Vivid neposiela cashback priamo na účet, ale investuje ich do akcií. Respektíve akcie v tomto prípade len kopíruje, takže nedostanem dividendy. Vivid sa týmto spôsobom pravdepodobne snaží klientov naučiť investovať, keďže ponúka pri tejto investícii automatickú brzdu. Ak totiž hodnota akcií, ktoré sme si zvolili, vzrastie, zarobíme. No ak hodnota akcií klesne, Vivid sľubuje, že cashback nikdy neklesne pod počiatočnú hodnotu. Ak napríklad získam cashback päť eur a akcie porastú, zvýši sa aj môj zárobok. No ak akcie klesnú, nikdy nebudem mať menej ako päť eur.

Aj pre túto funkcionalitu, ktorá bráni pred stratou, som si vybral akcie Tesly. Okrem nich je na výber ďalších približne 40 akcií známych firiem. Moja stratégia sa zatiaľ osvedčila. Na cashbacku som získal 4,39 eura, ďalších 27 centov som zarobil na raste akcií Tesly.

Zatiaľ len účet a cashback. Po spustení investovania Vivid tromfne aj Revolut

Z celkového pohľadu mi zatiaľ Vivid neponúka nič navyše, čo by ma presvedčilo, aby som ho používal. Aj keď je cashback zaujímavá funkcia, pri väčšine nákupov dostanem len pár centov. Navyše už aj viaceré banky na Slovensku spustili podobnú službu, keď pri vybraných bankách dávajú klientom niekoľko percent z platby späť. Naposledy takúto službu predstavila Slovenská sporiteľňa, ktorá klientom sľubuje až desať percent z platby kartou.

No akonáhle Vivid ponúkne aj na Slovensku investičné služby a ak sa nezmení cenník, stane sa tento fintech veľmi zaujímavou možnosťou na zhodnocovanie peňazí.

Kto si chce vyskúšať Vivid a získať 20-eurový vstupný bonus, ktorý som ja nedostal, môže si otvoriť účet prostredníctvom tohto odkazu.