O priazeň slovenských klientov bojuje ďalší fintech. Nemecká spoločnosť Vivid začala svoje služby na domácom trhu ponúkať len v lete minulého roku. Už vtedy však bolo jej cieľom expandovať aj do iných krajín. Teraz je medzi nimi aj Slovensko. Klienti zo Slovenska si tu môžu cez telefón otvoriť účet. Onedlho by mala pribudnúť aj možnosť investovať do akcií i ETF. Investovanie zatiaľ ponúka len v Nemecku.


Simon Schlechtweg z agentúry Piabo, ktorá komunikuje za Vivid, pre Finsider povedal, že v súčasnosti služby na Slovensku aktívne neponúkajú, ale je možné tu využívať ich aplikáciu. „Pretože naše služby na Slovensku aktívne neponúkame, nezverejňujeme ani žiadne informácie o počte používateľov,“ dodal S. Schlechtweg.

Vivid má v ponuke dva typy účtov. Bezplatný Standard a platený Prime za 9,90 eura mesačne. Prvé tri mesiace možno mať aj ten zadarmo. V oboch prípadov si klienti môžu otvoriť až 15 samostatných podúčtov so samostatným IBAN.

Podobne ako konkurenti aj Vivid chce, aby jeho súčasní klienti lákali nových klientov. V rámci vernostnému programu sľubuje každému novému klientovi, ktorí si otvorí účet na základe odporúčania iného klienta, bonus vo výške 20 eur. Ten však vyplatí až vtedy, keď klient kartou zaplatí 20 eur. Nejde pritom o súčet platieb, ale musí ísť o jednu platbu vyššiu ako 20 eur. Vstupný bonus možno získať založením účtu cez tento link. Súčasný klient získa za získanie každého nového klienta päť eur.

Kovová karta k bezplatnému účtu

Vivid núka pri oboch účtoch kovovú kartu. Tá býva zvyčajne u iných spoločností súčasťou drahších účtov. Napríklad Revolut si za účet s kovovou kartou pýta 13,99 eura mesačne. Pri kovovej karte sľubuje Vivid extra bezpečnosť. Tá by mala byť zaručená tým, že na samotnej karte nie je vytlačené jej číslo. To si možno nechať zobraziť v aplikácii. Namiesto kovovej karty si možno pri otvorení účtu zvoliť virtuálnu kartu, ktorú možno hneď začať používať. Neskôr si možno objednať kovovú. Kartu môžu nahrať do Google Pay aj Apple Pay

Kým pri účte Standard môže mať klient samostatne vedených 40 rôznych mien, pri účte Prime je ich až 107. Pri oboch účtoch sľubuje Vivid klientom cashback, teda vrátenie peňazí z nákupu. Fintech má viacero partnerov, pri ktorých vypláca cashback až do výšky 25 percent. AJ keď je medzi obchodníkmi aj Lidl, pri ktorom cashback dosahuje desať percent, pravdepodobne pôjde len o nemecké obchody. Maximálna výška cashbacku pri bezplatnom účte je 20 eur mesačne, pri platenom to je 100 eur.

Vivid však tento cash back neposiela priamo na účet, ale investuje ich do akcií. Na výber je približne 40 akcií známych spoločností. Ak hodnota akcií vzrastie, klient zarobí viac. No zároveň platí, že cashback by nikdy nemal klesnúť pod počiatočnú hodnotu. Ak niekto zinkasuje napríklad 5 eur za pozvanie priateľa, môže vďaka rastu akcií zarobiť viac, no nikdy nedostane menej ako 20 eur. Vivid však nekupuje v prípade cashbacku skutočné akcie, len ich kopíruje, takže klienti nedostanú dividendy.

Bezplatné výbery do 200 eur

Zákazníci pri oboch účtoch získajú bezplatné platby, prevody či inkasá. Svoje peniaze môžu bez poplatkov vymieňať za aktuálny kurz. Pri účte Standard je k dispozícii 40 rôznych mien, pri účte Prime viac ako sto. Vivid si pritom neuplatňuje žiaden limit na výmenu peňazí. Revolut pri účte Standard a Plus umožňuje klientom bez poplatkov vymeniť len tisíc libier mesačne. Pri dvoch drahších účtoch tento limit nemá.

Klienti Vivid, ktorí využívajú bezplatný účet môžu mesačne z bankomatov po celom svete vybrať bez poplatkov 200 eur, pri platenom účte až tisícku. Revolut ponúka pri bezplatnom účte limit 200 eur. Od 23. apríla bude zároveň platiť, že klienti Revolutu môžu mesačne využiť najviac päť bezplatných výberov. Vivid v súčasnosti takéto obmedzenie nemá.

Všetky vklady vo Vivid sú chránené do výšky 100-tisíc eur. Aj keď má Vivid vlastnú bankovú licenciu, účty sú vedené v nemeckej Solarisbank.

Vivid sľubuje aj investovanie

Veľkým lákadlom pre mnohých klientov môže byť ponuka bezplatného investovania. Vivid ho sľubuje čoskoro rozšíriť z Nemecka aj do iných európskych krajín. Klienti v tomto prípade už kupujú skutočné akcie, majú preto nárok aj na dividendy. Pri platenom i bezplatnom účte núka Vivid investovanie do amerických a európskych akcií a ETF bez províznych poplatkov. V prípade, že niekto chce investovať do amerických akcií, firma mu prepočíta jeho eurá na doláre aktuálnym výmenným kruzom s polpercentnou prirážkou.

Revolut pritom donedávna pri bezplatnom účte núkal tri bezplatné obchody mesačne, od marca už len jeden. Revolut na rozdiel od Vividu ponúka investovanie len do amerických akcií. Ak by chcel niekto zo svojho bežného účtu previesť na investičný účet v Revolute za mesiac viac ako tisíc dolárov, musí zaplatiť za výmenu poplatok.

Podobne ako Revolut aj Vivid núka investovanie do zlomkových akcií. Investor tak nemusí kupovať celú akciu. Minimálna výška investície je jeden cent.