Väčšina bánk ponúka v základnom balíku služieb len výbery z vlastných bankomatov. Ak klient nechce doplácať, musí tak pri každom výbere hľadať vhodný bankomat. Každý výber z cudzieho bankomatu vo väčšine bánk stojí okolo troch eur.


Komerční banka by chcela na českom trhu túto situáciu zmeniť. Vyzvala ostatné banky, aby spojili svoje bankomatové siete. Klienti by tak mohli použiť ktorýkoľvek bankomat a nič by za to nedoplácali. Podľa prieskumu Komerční banky by až 95 percent ľudí privítalo, ak by mohli použiť ktorýkoľvek bankomat bez ohľadu na to, ktorej banke patrí.

„Spoluprácu v oblasti zdieľania sietí bankomatov s ostatnými bankami na trhu považujeme za nevyhnutnú nielen pre zvýšenie komfortu klientov a rozšírenie služieb, ale aj za ďalší krok k ekologickejšiemu prístupu k správe financií,“ vraví členka predstavenstva Komerční banky Jitka Haubová.

Komerční banka začala už začala na zdieľaní bankomatov spolupracovať s Moneta Money Bank. Ostatné banky v otvorenom liste vyzvala, aby sa k tomu takisto pridali. „Ľudia by mohli vyberať z bankomatu, ktorý majú po ruke, bez ďalších poplatkov. Nemuseli by sme zabezpečovať prevádzku, údržbu, elektrinu, dátové pripojenie, bezpečnosť… Stručne povedané, všetko, čo potrebuje každý zo štyroch bankomatov, ktoré stoja vedľa seba niekde v nákupnom centre, a pritom všetky robia to isté,“ uviedla banka v otvorenom liste.

Na Slovensku sa žiadna z oslovených bánk k podobnému kroku zatiaľ nechystá. „Slovenská sporiteľňa má najväčšiu bankomatovú sieť na Slovensku, sme prítomní vo všetkých regiónoch, preto aktuálne túto možnosť nezvažujeme,“ povedal pre Finsider Lukáš Havlík zo Slovenskej sporiteľne. Podobne odpovedala aj hovorkyňa Prima banka Eva Čonková: „Prima banka aktuálne disponuje bankomatovou sieťou v podobe 315 bankomatov, ktorými pokrývame všetky slovenské okresy. Svoju sieť bankomatov sme pritom za posledné roky viac než zdvojnásobili a v súčasnosti tak máme dostupnosť služieb pre klientov v tejto oblasti dostatočne pokrytú.“

Koľko bankomatov prevádzkujú banky na Slovensku

BankaPočet bankomatov
Slovenská sporiteľňa754
VÚB banka580
Prima banka315
365.bank222
Tatra banka167
UniCredit Bank146
Zdroj: banky

Hovorca VÚB banky Dominik Miša k myšlienke spájania povedal, že sledujú tieto trendy, analyzujú rozličné možnosti, ale momentálne nič podobné nerealizujú. Tatra banka do budúcna nevylučuje spájania sietí bankomatov, keďže by to malo pozitívny efekt pre klientov. Otvorená novým iniciatívam je aj UniCredit Bank, keďže spájanie sietí by predstavoval aj pozitívny krok smerom k životnému prostrediu.

Ak by sa spojili bankomaty viacerých bánk do jednej siete, klienti by nielen ušetrili, ale zároveň by pravdepodobne padli aj ďalšie obmedzenia. Dnes napríklad niektoré banky majú stanovené, koľko peňazí si môže klient cudzej banky vybrať z ich bankomatu. Napríklad ak si klient inej banky príde vybrať peniaze do bankomatu Slovenskej sporiteľni, môže si na jedenkrát vybrať maximálne 200 eur. Ak potrebuje viac peňazí, musí urobiť viacero výberov. Za každý zaplatí poplatok.

V prípade, že by sa banky na Slovensku dohodli a vytvorili by jednu bankomatovú sieť, mohli by zrušiť viacero bankomatov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti seba. Zároveň by to predstavovalo možnosť, aby sa bankomaty dostali aj do menších obcí, v ktorých sa bankám dnes neoplatí prevádzkovať vlastný bankomat. Ak by ho používali klienti viacerých bánk, už by umiestnenie takéhoto bankomatu v menšej dedine mohlo dávať ekonomický zmysel.

Koľko stojí výber z cudzieho bankomatu

BankaPoplatok za výber z cudzieho bankomatu (€)
Slovenská sporiteľňa3,00
VÚB banka3,50
Tatra banka3,00
Prima banka3,00
365.bank3,00
ČSOB5,00
UniCredit Bank1,50/2,00
Zdroj: cenníky bánk

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: