365.bank si chce odhryznúť väčšiu časť z úverového koláča. Od 1. októbra ponúka hypotéky s úrokom 0,365 percenta. Táto sadzba platí pri fixácii na jeden až tri roky. Získanie tejto úrokovej sadzby podmieňuje tým, že nehnuteľnosť musí mať energetický certifikát triedy A.

„Klienti s energeticky úsporným bývaním získajú u nás zníženú sadzbu na hypotéku a to už od úrovne 0,365 percenta ročne, ak potrebujú financovať bývanie maximálne do hodnoty 70 percent z ceny nehnuteľnosti a to bez poplatku za poskytnutie úveru,“ povedala Nikola Kovaničová, vedúca oddelenia produktov a podpory predaja v 365.bank.

Nižšiu sadzbu môžu dostať aj klienti, ktorí si do 365.bank prenesú hypotéku z inej banky. V takom prípade im 365.bank sľubuje aj preplatenie poplatku za predčasné splatenie úveru v inej banke.

Aj pre tých, ktorí chcú rekonštruovať

Túto úrokovú sadzbu môžu získať aj ľudia, ktorí síce zatiaľ nemajú energeticky úsporné bývanie, ale chcú doň investovať. „Ak nám klient preukáže, že do jedného roka vykonal úpravy nehnuteľnosti, ktoré výrazne znížili spotrebu energie, čím sa nehnuteľnosť dostala do energetickej kategórie A alebo B, môže si tiež uplatniť zníženú úrokovú sadzbu,“ vraví N. Kovaničová. Úrok si tak môžu znížiť ľudia, ktorí nehnuteľnosť zateplia, prejdú na úspornejší spôsob vykurovania alebo nainštalujú solárne panely, či vymenia okná a dvere.

Nový úrok od 365.bank je výrazne nižší, ako sú aktuálne priemerné úrokové sadzby z hypoték. Tie banky v auguste podľa údajov NBS poskytovali s priemerným úrokom vo výške 0,9 percenta. Priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných hypotekárnych úverov v auguste dosiahol 1,13 percenta, čo je najmenej v histórii.

Ak by si niekto požičal 100-tisíc eur na 30 rokov, v prípade úroku 0,365 percenta jeho mesačná splátka bude 293,31 eura. Ak by jeho úrok bol 0,9 percenta, bude platiť splátku vo výške 317,07 eura. A ak by mal úrok 1,13 percenta, jeho splátka by dosiahla 327,65 eura. V prípade, že by sa úroková sadzba po celý čas splácania úveru nezmenila, klient s úrokom 0,365 percenta by zaplatil o 8 553 eur menej, ako keby bol jeho úrok 0,9 percenta. V porovnaní s 1,13-percentným úrokom by ušetril 12 362 eur.

Keďže 365.bank podmieňuje získanie zvýhodnenej úrokovej sadzby energetickým certifikátom triedy A, nebude si možné zobrať túto hypotéku na staršiu nezrekonštruovanú nehnuteľnosť, pri ktorej sa ani obnova neplánuje. Mnohým ľuďom môže spôsobiť problém aj podmienka, že výška úveru nesmie presiahnuť 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ak si napríklad niekto chce kúpiť byt v hodnote 150-tisíc eur, banka mu požičia maximálne 105-tisíc eur. Zvyšných 45-tisíc eur musí dofinancovať inak, najlepšie z vlastných úspor.

Pri refinancovaní by s podmienkami nemal byť problém

Skombinovať hypotéku so spotrebným úverom by bolo v tomto prípade problematické. Keďže spotrebný úver je potrebné splatiť do ôsmich rokov, výška splátky by bola veľmi vysoká a žiadateľ by musel mať vysoký príjem, aby mu banka takúto pôžičku mohla schváliť.

Bežne pritom banky poskytujú úvery do výšky 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti a časť klientov môže dostať až 90 percent. Ak by niekto dostal pri byte v hodnote 150-tisíc eur 90-percentnú hypotéku, potreboval by k nej doložiť len 15-tisíc eur.

Podmienka, že úver nesmie presiahnuť 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti, by mohla vyhovovať ľuďom, ktorí si chcú do 365.bank preniesť hypotéku z inej banky. Ak ju už pár rokov splácajú, ich dlžná suma klesla, no zároveň sa pravdepodobne zvýšila cena založeného bytu a domu. Ceny nehnuteľností totiž v posledných rokoch výrazne rástli. A aj keď si niekto bral pred tromi rokmi hypotéku na 90 percent hodnoty nehnuteľnosti, teraz sa jeho úver môže už pokojne zmestiť do 70 percent.

Akcia 365.bank prichádza krátko potom, ako Prima banka zrušila úrokovú sadzbu vo výške 0,4 percenta. Tá jej výrazne pomohla zvýšiť podiel na trhu úverov. Od októbra ponúka Prima banka hypotéky s najnižším úrokom 0,5 percenta. Už na jar najprv prestala ponúkať 0,4-percentný úrok, no v lete túto akciu znovu vrátila.