Už tretia banka v poradí zvyšuje úrokové sadzby na hypotékach. Od 10. októbra zdražila hypotéky UniCredit Bank. Predtým tak urobila Prima banka ako aj Oberbank.

UniCredit Bank dvihla pri kratších fixáciách úrokové sadzby o 0,1 percentného bodu a pri dlhších až o 0,2 percentného bodu. Najlacnejšie možno aktuálne v UniCredit Bank získať hypotéku s trojročnou fixáciou úrokovej sadzby za 0,59 percenta ročne. Doteraz bol najnižší úrok na úrovni 0,49 percenta. Na zmenu upozornil portál Finančný kompas.

Zdražovanie hypoték v UniCredit Bank

Viazanosť úrokovej sadzby v rokochNová úroková sadzba (% p.a.) Pôvodná úroková sadzba (% p.a.)
30,590,49
40,690,59
50,790,69
70,990,79
101,190,99
Zdroj: Finančný kompas

UniCredit Bank podmieňuje získanie najnižšej úrokovej sadzby uzatvorením poistenia schopnosti splácať úver v banke. Bez tejto poistky úroková sadzby vzrastie o 0,3 percentného bodu. To znamená, že najnižší úrok, ktorý môže klient v banke získať, ak si neuzatvorí poistenie, je 0,89 percenta ročne.

Predovšetkým zdražovanie hypoték s dlhšou viazanosťou úrokovej sadzby môže signalizovať, že banka očakáva v budúcnosti zvyšovanie úrokových sadzieb. V časoch, keď banky predpokladali znižovanie úrokov alebo ich dlhodobé zotrvanie na nízkych úrovniach, predávali hypotéky s desaťročnou fixáciou rekordne lacno. Európska centrálna banka (ECB) plánovala totiž dlhodobo držať úroky na nízkych úrovniach, aby podporila rast ekonomiky. Teraz hrozí, že ak sa nepodarí skrotiť vysokú infláciu, bude ECB nútená úrokové sadzby zvýšiť. Urobila tak už Česká národná banka ako aj centrálna banka v Poľsku.

Už na začiatku októbra zvýšila úroky Prima banka. Tá do konca septembra lákala klientov na úrok vo výške 0,4 percenta pri 40-mesačnej viazanosti. Od októbra je najnižší úrok 0,5 percenta pri viazanosti na 45 mesiacov. Prima banka už síce na jar 0,4-percentný úrok zrušila a nahradila ho 0,5-percentným, no v lete sa znovu vrátila k pôvodnej akcii a ponúkla úrok vo výške 0,4 percenta.

365.bank úvery zlacnila

Oberbank zvýšila úrokové sadzby takisto od 1. októbra. Jednotlivé viazanosti zdražila o 0,05 až 0,06 percentného bodu. Aktuálne ponúka najnižší úrok vo výške 0,95 percenta pri viazanosti sadzby na tri a štyri roky.

Naopak opačným smerom sa vydala 365.bank. Tá od začiatku októbra ponúka akciovú sadzbu vo výške 0,365 percenta. Ide o najnižší úrok v histórii, za ktorý banka na Slovensku doteraz dávala hypotéky. Tento úrok nedostanú všetci. Je určený len pre žiadateľov, ktorí majú nehnuteľnosť s energetickým certifikátom triedy A. 365.bank akciovú úrokovú sadzbu dáva len na úvery do výšky 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Jej akcia sa preto môže vyplatiť najmä ľuďom, ktorí si sem chcú preniesť úver z inej banky. Vďaka tomu, že už časť hypotéky splatili a ceny nehnuteľností v posledných rokoch rýchlo rástli, sa môžu zmestiť do limitu 70 percent, aj keď si pred pár rokmi brali 90-percentnú hypotéku.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska finančné domy v auguste poskytovali nové hypotéky s priemernou úrokovou sadzbou 0,9 percenta. Je to len o jednu stotinu percentného bodu viac, ako je historické minimum, za ktoré banky požičiavali v júli. Priemerný úrok zo všetkých aktuálne splácaných hypotekárnych úverov v auguste dosiahol 1,13 percenta, čo je najmenej v histórii.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: