Stať sa to môže každému. Príde neočakávaná situácia, ktorá si vyžaduje peniaze navyše. Žiaľ, na účte ani v peňaženke toľko financií nie je. Čo v takej chvíli? Pokiaľ nechcete pýtať peniaze od rodiny alebo kamarátov, môžete vyskúšať pôžičku ihneď na účet. Stačí spĺňať základné podmienky a vedieť ako na to. Začnime krátkym úvodom do toho, o čo vlastne ide.

Čo je rýchla pôžička?

Ako už názov prezrádza, ide o pôžičku, ktorú získate v rádovo až niekoľkých minút až hodín. Ide preto o obľúbený typ spotrebiteľského úveru. V ponuke ho majú banky aj nebankové subjekty.  Pôžičku ihneď na účet môžete využiť na prakticky čokoľvek od nákupu elektroniky do domácnosti až po dofinancovanie hypotéky pri kupovaní nehnuteľnosti.

Okrem rýchlosti je ďalším benefitom aj fakt, že ju mnohé inštitúcie poskytujú aj bez dokladovania príjmu. Nebankové subjekty dokonca aj nezamestnaným, načo si však treba dať obzvlášť pozor. Následky neuváženej pôžičky ihneď na účet môžu mať katastrofálny dopad.

Za hlavné negatívum patrí kratšia doba splatnosti – pri nižších sumách do 1000€ je potrebné splatiť pôžičku do 30 dní. V prípade vyššej čiastky v tisícoch eur je to od 3 do 96 mesiacov.

Počítať treba tiež s vyšším úrokom. Ten začína od 4,9% a vyšplhať sa môže až na závratných 20 %. Aj preto je dôležité si rýchlu pôžičku dobre rozmyslieť a hlavne nebrať prvú ponuku, na ktorú narazíte. Na internete nájdete viaceré porovnávače (napríklad na tejto stránke), kde máte všetky ponuky na jednom mieste. Prehľadne tak vidíte, kto ponúka spotrebný úver, akú sumu môžete čerpať, aká je dĺžka splatnosti a s akým úrokom.

Ako sa delia rýchle pôžičky?

Prednastavenú možnosť čerpania peňazí ihneď na účet má takmer každý. Stačí vlastniť bankové konto. Prakticky každý finančný dom od začiatku povoľuje tzv. prečerpanie účtu. V tomto prípade hovoríme o kontokorentnom úvere. Ak potrebujete peniaze, jednoducho idete na účte do mínusu podľa toho, koľko máte prednastavené (a koľko vám banka dovolí). Treba však počítať s tým, že aj keď peniaze splatíte, musíte rátať s istými úrokmi.

Existuje ešte tzv. revolvingový úver. Ten umožňuje získať od banky finančné prostriedky. Avšak, ak ich stihnete vrátiť do určitého času (napríklad do konca mesiaca), neplatíte žiadne úroky.

Pôžičku ihneď na účet vybavíte raz dva

Pre vybavenie pôžičky už nemusíte bežať do banky. Dnes, vďaka bankovým aplikáciám v mobile či online stránkam dokážete z pohodlia domova vybaviť všetko čo potrebujete. Ako teda postupovať?

V prvom kroku si vyberte pre vás najvýhodnejšiu ponuku. Pokiaľ si zvolíte ponuku z banky, kde máte svoj bežný účet, spolovice ste vyhrali. Stačí sa prihlásiť do mobilnej aplikácie, kde si na pár klikov vyberiete sumu, dĺžku splatnosti a v rádovo minútach máte peniaze na svojom účte.

Ak sa rozhodnete pre inú banku, bude postup o niečo zložitejší. Je potrebné totiž vyplniť formulár a vo väčšine prípadov vám banka zavolá späť. To samozrejme môže trvať niekoľko minút až hodín. Následne je potrebné doriešiť ostatné byrokratické náležitosti, ako je zmluva. Niektorí poskytovatelia pôžičky umožňujú podpísať zmluvu aj elektronicky. Tým sa celý proces urýchlil.

Podobný proces je aj pri nebankových subjektoch. Taktiež treba vyplniť kontaktný formulár. Následne vás kontaktujú a doriešite všetky náležitosti. Opäť je nutné počítať s niekoľko hodinovým posunom, kým dostanete peniaze na účet.

rýchla pôžička
Rýchlu pôžičku možno získať už dno niekoľkých minúť. (Ilustračné foto: Unsplash)

Aké sú podmienky na získanie rýchlej pôžičky?

Hlavnou podmienkou každej banky aj nebankového subjektu je vek. Pre získanie rýchlej pôžičky je nutné byť plnoletý. Taktiež treba mať založený účet v banke a mať občiansky preukaz. To sú tri základné kritériá.

Ďalšie podmienky záležia od konkrétneho poskytovateľa spotrebného úveru. Niektoré banky resp. nebankovky vyžadujú aj dokladovanie príjmu. Ten musí byť vedený priamo na danú osobu alebo na účet manžela alebo manželky. Iné umožnia čerpať rýchlu pôžičku aj nezamestnanému alebo študentovi.

Poplatky za poskytnutie sa taktiež líšia. Väčšina finančných inštitúcií si za vybavenie pôžičky žiadne peniaze navyše nepýta. Majú ich už započítané v úrokoch. Ďalšie robia rôzne marketingové kampane a pri splnení špeciálnych podmienok vracajú poplatok za poskytnutie.

Slová na záver

Rýchla pôžička vie pomôcť v nečakanej situácii. Jej čerpanie je nutné si dobre rozmyslieť a brať ju iba v prípade nutnosti. Zároveň sa treba dobre zorientovať v ponuke bankových aj nebankových inštitúcií. Iba tak je možné si vybrať tú najvýhodnejšiu ponuku. Pozorne sledujte najmä dobu splatnosti a výšku úrokov.