Spoločnosť Netflix, ktorá sa v posledných rokoch dostala na vedúcu pozíciu v oblasti streamovacích služieb, sklamala Wall Street svojimi tržbami za druhý štvrťrok, ktoré nedosiahli odhady analytikov. Akcie sa po tomto oznámení prepadli o 5 %. Na výsledku sa nepochybne podpísalo aj štrajkovanie scenáristov, ku ktorým sa pridali aj mnohí herci, čo spôsobilo problémy v produkcii ďalších pokračovaní seriálov a filmov. V pozadí celej kauzy pritom stojí horúci trend aktuálnej doby – používanie umelej inteligencie. Aj keď sa štrajk a problémy pri výrobe filmov dotkli aj Netflixu, na jeho akciách sa to zatiaľ zásadne neprejavilo.
Štrajk v Hollywoode komplikuje Netflixu život
Nielen Netflix, ale aj ostatné spoločnosti v tomto segmente čelia štrajkom desiatok tisíc hollywoodskych hercov a scenáristov, kvôli čomu sa museli prerušiť alebo skončiť mnohé filmové a televízne produkcie. Štrajkovanie, ktoré začalo Združenie amerických scenáristov (WGA) už 2. mája 2023, je pre americkú filmovú a seriálovú produkciu problémom. Výhodou Netflixu voči konkurencii v tomto kontexte je to, že nielen pôsobí globálne, ale aj vytvára nové filmy a seriály po celom svete. Aj napriek tomu však kvôli aktuálnej situácii musel presunúť uvedenie 6 filmových noviniek z tohto roka na roka 2024. Odklad očakávaných snímok by mohol množstvo fanúšikov potenciálne odradiť od platenia za streamovacie služby.
Protest proti umelej inteligencii
Hlavným dôvodom štrajkov je využívanie umelej inteligencie, ktorá na svoj tréning používa diela scenáristov, čiže ich duševné vlastníctvo, bez povolenia ich autorov. Organizácia SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists) združujúca viac ako 160-tisíc zamestnancov z tohto sektora, vyhlásila štrajk po tom, ako zástupcovia odborov uviedli, že sa nedokázali dohodnúť so štúdiami na novej trojročnej zmluve s vyššími benefitmi a obmedzením používania ich snímok pre učenie umelej inteligencie. SAG-AFTRA okrem toho požaduje 11-percentné všeobecné zvýšenie miezd v prvom roku platnosti zmluvy, aby sa vyrovnala inflácia. Štúdia sú ochotné podmienky prijať len s piatimi percentami.
Producenti obviňujú štrajkujúcich zo zavádzania
Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP) zastupujúca veľkých hráčov na poli kinematografickej produkcie, akými sú Netflix, Walt Disney či Warner Bros, sa vyjadrila na adresu SAG-AFTRA, že „naďalej pokračuje v skresľovaní rokovaní“. Štrajkujúci podali na Národný úrad pre pracovné vzťahy (NLRB) sťažnosť proti spoločnosti Comcast a obvinili ju z obmedzovania priestoru pre piket, teda združovanie v rámci svojho štrajku.
Akcie v 5-ročnom horizonte veľa nezarobili
Ak sa pozrieme 5 rokov dozadu, jednoznačne vidíme, že Netflix zažil svoje zlaté obdobie počas pandémie. Vtedy trávilo najviac ľudí najväčšiu časť dňa doma a ako najlepší spôsob na spríjemnenie karantény sa ponúkali práve streamovacie služby. Netflixu sa však darilo aj potom: len v tomto roku ukazoval Netflix stabilný pokrok a akciám sa podarilo zvýšiť hodnotu o 31 percent. Celkovo pri pohľade na 5-ročnú výkonnosť vidíme plus len 12 percent kvôli výraznému prepadu v priebehu minulého roka.
Netflix však nedávno urobil razantné kroky pre obmedzenie „pirátskeho“ zdieľania prístupov neplatiacim divákom a zároveň prišiel v niektorých krajinách s modelom lacnejšie predplatného s reklamami. V druhej polovici 2023 vedenie firmy očakáva, že sa v plnej miere ukážu výhody plateného zdieľania prístupu a navyše bude pokračovať v ďalšom raste počtu predplatiteľov aj vďaka lacnejšiemu predplatnému s podporou reklamných prestávok.
Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej