Popredné meteorologické ústavy varujú pred rizikom trojnásobného prepadu La Ninã-ou, ktorá na severnej pologuli trvá už tri zimy. Ide o vzácny jav, ktorý sa podľa BBC vyskytol v histórii meraní doteraz iba dvakrát. Meniace sa teploty na celom svete viedli v roku 2022 k niekoľkým mimoriadnym klimatickým udalostiam, od historicky najhorších záplav, cez horúčavy až po extrémne suchá. Svetová meteorologická organizácia (WMO) očakáva, že nepriaznivé počasie bude vo svete pretrvávať po zvyšok roka a tiež v roku 2023. A to nie je dobrá správa pre potravinovú bezpečnosť.

V Austrálii už meteorológovia varovali obyvateľov, aby sa kvôli La Ninã pripravili na vyššie množstvo zrážok ako obvykle, čo môže spôsobovať v nasledujúcich mesiacoch povodne. V južnej Amerike a rovníkovej Afrike môžeme byť opätovne svedkami extrémneho sucha, ktoré sme videli už v posledných rokoch. Vody vo východnej časti tropického Tichého oceánu sú v súčasnosti chladnejšie ako obvykle a naopak, vody v západnom tropickom Tichom oceáne sú teplejšie. Podľa odborníkov táto kombinácia spôsobuje zmeny v intenzite a smere vetra, oblačnosti a tlaku nad Pacifikom. Keď sa táto zmena v atmosfére spojí so zmenami teploty oceánov, môže to ovplyvniť globálne počasie a klímu. Tento vývoj zintenzívňuje obavy o potravinovú bezpečnosť a vyvoláva obavy z globálnej potravinovej krízy.

Tento vývoj posilnil nervozitu na trhu s obilninami, ktorý je tento mesiac najvýkonnejším sektorom, pričom všetky tri hlavné plodiny – kukurica, sója a pšenica – sa obchodujú za vyššie ceny. „Vo svojej najnovšej aktualizácii World Supply and Demand znížilo americké ministerstvo poľnohospodárstva konečné zásoby americkej kukurice a sóje na desať a deväťročné minimá. Pšenicu naďalej podporuje aj Putinova hrozba, že prehodnotí niektoré aspekty „Dohody o vývoze obilia“, vďaka ktorej sa obnovil námorný vývoz poľnohospodárskych produktov, aj keď oveľa nižším tempom v porovnaní s predvojnovou úrovňou,“ dodáva Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank