Mesiac apríl je pre akciové trhy z pohľadu sezónnej výkonnosti najlepší v roku. Je to z dôvodu prílivu nového kapitálu, ktorý je oveľa väčší ako na začiatku roka, pretože v Spojených štátoch dochádza k vratkám daní a sú vyplácané ročné bonusy. Hoci pozitívne, v tomto roku z pohľadu výkonnosti najlepší nebol, ale dokázal nadviazať na silný mesiac marec, ktorý skončil úplne odlišne, než by sme na základe prebehnutých udalostí čakali. Po krachu troch stredne veľkých amerických bánk došlo k ďalšej záchrane zo strany americkej centrálnej banky a investorov podržal aj začiatok výsledkovej sezóny, čo odôvodnilo vyššie ocenenie. Širší pohľad však stále nehovorí o ďalšom raste akciových trhov, ktoré dúfajú, že udalosti posledných 18 mesiacov nijako zásadne neochromia ekonomickú expanziu. Priestor pre rast v ďalších mesiacoch sa teda zdá byť dosť obmedzený.

Pre globálne akciové trhy sú absolútne kľúčové dve témy, a to inflácia a úrokové sadzby. Inflácia začala vo väčšine svetových ekonomík klesať a úrokové sadzby sa blížia k svojmu vrcholu. Hoci je inflácia stále výrazne vzdialená od úrovní, ktoré by sme mohli označiť za normálne, centrálne banky nemôžu ďalej agresívnejšie uťahovať menovú politiku, pretože tá má oneskorenie až 18 mesiacov. A pád troch bánk v USA je tomu dôkazom, pretože to sú práve vyššie sadzby, ktoré boli spoločným menovateľom pádov. Rastúce úrokové sadzby nie sú pre akcie pozitívne, pretože znižujú likviditu, ktorá sa môže dostať na trhy a zdražujú kapitál. Práve preto klesajúca inflácia a výhľad na ukončenie zvyšovania sadzieb akciovým indexom pomáha, a to predovšetkým v USA, Číne a čiastočne aj v Európe. Jednoducho povedané akcie oslavujú koniec zdražovania kapitálu. Ten hlavný problém, ktorý trhy nevidia, je, že sadzby zostanú na týchto úrovniach tak dlho, pokiaľ sa inflácia aspoň nepriblíži svojmu cieľu, a to bude s rekordne nízkou nezamestnanosťou problém. V konečnom zúčtovaní je pre akciových investorov najdôležitejšie, aké budú zisky spoločností. A pokiaľ sadzby majú spomaliť ekonomiku, zvýšiť nezamestnanosť, znížiť infláciu, spotrebu a následne zisky spoločností, nemusia byť akcie na aktuálnych úrovniach možno príliš atraktívne.

Aj napriek silným argumentom pre pokles na začiatku mesiaca apríl by sme našli množstvo víťazov. Len od začiatku roka posilnil americký akciový index S&P 500 o 8,99 percenta na 4 167,8 bodov. Najviac sa darilo technologickým gigantom, ktoré ťahali zisky celého indexu. Po krachu bánk v USA a nútenom prevzatí švajčiarskej Credit Suisse sa investori „schovali“ do týchto spoločností, ktoré sú príliš veľké a odolné a svojou ziskovosťou dokážu podržať investorov. Akcie spoločnosti Apple od začiatku roka posilnili o 35,6 percenta na 169,59 dolárov. Akcie Microsoft posilnili o 27,54 percenta na 305,56 dolárov. Najväčšie zisky z indexu S&P 500 si pripisuje Meta s 94,95 percentami na 243,18 dolároch, kedy jej pomohli lepšie výsledky za prvý kvartál. Najstratovejšia bola banka First Republic, ktorú začiatkom mesiaca máj kúpila kvôli jej problémom americká JP Morgan. Od začiatku roka oslabili jej akcie 97,11 percenta na 3,51 dolárov. Na českej burze sa darilo vďaka výhľadu pre solídne zisky skupine ČEZ, ktorej akcie posilnili o 48,96 percenta na 1149 CZK. Napriek bankovej kríze v USA rástli na pražskej burze aj akcie Komerční banky o 5,11 percenta na 687,5 CZK. Najviac stratové sú akcie Pilulka, ktoré od začiatku roka klesli o 23,23 percenta na 499 CZK. Dôvodom je veľmi slabá výkonnosť na trhu e-commerce a prehlbujúca sa strata spoločnosti, čomu začínajú investori venovať pozornosť práve v prostredí vyšších úrokových sadzieb, kde sme dnes.

Darilo tiež európskym akciovým trhom, kde začiatkom roka spadli z investorov obavy z energetickej krízy, keď sa podarilo naplniť plynové zásobníky a ceny energií výrazne klesli. Nemecký index DAX posilnil o 14,46 percenta na 15 905,9 bodov. Veľkú pozornosť si získal aj francúzsky akciový index CAC, ktorý tento rok rástol vďaka ziskom na akciu LVMH na svoje historické maximá. Od začiatku roka posilnil o 13,6 percenta na 7 491,5 bodov. Darilo sa aj akciám v Ázii, kde najväčšie zisky zaznamenal japonský index Nikkei, keď rástol o 12,21 percenta na 28 856 bodov. Čínsky index SSE Composite rástol o 6,63 percenta na 3 323,27 bodov.

Štěpán Hájek, analytik, XTB