Národná banka Slovenska (NBS) potrestala developerskú spoločnosť CEE Real Estate Group. Firma mala podľa centrálnej banky vytvárať a spravovať alternatívne investičné fondy. Chýbalo jej však k tomu povolenie NBS. Developer teraz musí zaplatiť pokutu 20-tisíc eur.

CEE Real Estate Group chce na Zemplínskej Šírave postaviť nový turistický rezort s názvom Šírava Park. Peniaze na to sa rozhodol vyberať aj do drobných investorov. Tí mohli investovať minimálne 15-tisíc eur. Developer sľuboval, že im bude počas 24 rokov každý rok vyplácať 25-percentný výnos.

Prístav aj luxusný kemp

Denník E už minulý rok v novembri informoval, že NBS ponuku preveruje a odporúča zvážiť všetky riziká. Firma chcela získať od investorov celkovo šesť miliónov eur. Spoločnosť plánovala vyplácať výnosy každý rok po účtovnej závierke. Stavať mala začať v januári tohto roku, v októbri mal byť projekt už hotový.

Toto leto spoločnosť prevádzkovala plážový bar, bufet a táborisko. Plány má však oveľa väčšie. Vybudovať chce verejnú pláž s prístavom a 400-metrovou promenádou, na ktorej budú rôzne reštaurácie či obchody. Postaviť chce aj luxusný kemping – glamping ale aj táborisko.

Firma aktuálne hľadá obchodných partnerov, ktorí jej pomôžu vybudovať prvú fázu projektu na leto 2021. Zároveň hľadá aj reštauračných partnerov.

Šírava Park hľadá obchodných partnerov, ktorí nám chcú pomôcť vybudovať 1. fázu na leto 2021 / Šírava Park is looking…

Uverejnil používateľ Šírava Park Streda 25. novembra 2020

CEE Real Estate Group sa neodvolala

Tieto aktivity chcela firma financovať aj z peňazí investorov. Podľa rozhodnutia NBS spoločnosť „v období najneskôr od augusta 2019 neoprávnene vykonávala činnosť kolektívneho investovania tak, že bez zápisu v registri správcov alternatívnych investičných fondov alebo bez udeleného povolenia Národnej banky Slovenska na vytváranie a spravovanie alternatívnych investičných fondov ponúkala za účelom zhromažďovania peňažných prostriedkov prostredníctvom verejnej ponuky tretím osobám ako investorom, možnosť investovať do aktivít spoločnosti Šírava development.”

Peniaze mala firma následne na základe uzatvorených zmlúv investovať v súlade so stanovenou investičnou politikou do projektu Šírava Park Boulevard, Glamping & Apartments. Celkovo mala firma od investorov zhromaždiť 365-tisíc eur.

Spoločnosť CEE Real Estate Group musí zaplatiť pokutu do 30 dní odo dňa právoplatnosti rozhodnutia. To nadobudlo právoplatnosť 14. novembra. Keďže ide o prvostupňové rozhodnutie, ktoré už nadobudlo právoplatnosť, firma sa proti nemu neodvolala. NBS totiž zverejňuje až konečné rozhodnutia.