Juraj si založil v roku 2020 vlastnú firmu. Keďže ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným musí komunikovať so štátom elektronicky, vymenil si občiansky preukaz za nový, ktorý ma čip a umožňuje mu podpisovať elektronické dokumenty. V októbri minulého roku sa vybral na políciu znovu. Na občianskych preukazoch, ktoré boli vydané pred 20. júnom 2021, totiž končila platnosť certifikátu na podpisovanie. Aby mohol podať daňové priznanie, potreboval nový občiansky preukaz. A teraz zistil, že štátu musí oznámiť, že ako konečný užívateľ výhod má nový občiansky preukaz. Do obchodného registra tak musí nahlásiť jeho číslo.

Podobný problém majú desaťtisíce podnikateľov. Najprv ich štát prinútil, aby si vybavili nový občiansky preukaz a následne od nich požaduje, aby mu nahlásili zmenu občianskeho preukazu.

Na povinnosť nahlásiť do obchodného registra nové číslo občianskeho preukazu upozornil v rozhovore pre portál Podnikajte.sk aj advokát Tomáš Vavro. Podľa neho je potrebné nové číslo občianskeho preukazu nahlásiť do obchodného registra 30 dní. Túto povinnosť majú všetci koneční užívatelia výhod. Ide predovšetkým o majiteľov jednoosobových eseročiek či spoločníkov a akcionárov, ktorí majú vo firmách viac ako 25 % podiel.

Obchodný register nemá odkiaľ vedieť, že podnikateľ zmenil občiansky preukaz

Podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti Moniky Klobušickej nejde len o obchodný register, ale dotknuté sú všetky zdrojové registre. „Štát. t.j. Ministerstvo vnútra SR, možno tieto údaje má, ale registrové súdy také údaje nemajú. Súdy nemôžu sledovať, či si nejaká osoba zmenila nejaké číslo preukazu,“ tvrdí M. Klobušická. Už pri zavádzaní tejto legislatívy uplatnilo ministerstvo spravodlivosti zásadnú pripomienku, nakoľko podľa M. Klobušickej boli presvedčení, že údaje o číslach občianskych preukazov, či iných preukazoch nemajú byť zapísané v obchodnom registri.

Hoci advokát tvrdí, že za nenahlásenie zmeny občianskeho preukazu hrozí podnikateľom sankcia až do výšky 3 310 eur, hovorkyňa ministerstva spravodlivosti si nemyslí, že by za to niekto dostal pokutu. „Pre potreby a účel vedenia obchodného registra význam takejto povinnosti netreba preceňovať. Číslo je len interný údaj registra, ktorý sa ani nikde nezverejňuje. Nevieme si predstaviť, že by štát niekoho sankcionoval za neposkytnutie informácie, ktorou sám štát disponuje,“ tvrdí M. Klobušická.

Ministerstvo spravodlivosti podľa nej už oslovilo ministerstvo vnútra, aby iniciovalo riešenia. „Ideálne, aby sa táto povinnosť vypustila resp. podstatne redukovala,“ vraví M. Klobušická.

Štát robí z podnikateľov poštárov

Túto povinnosť kritizuje aj Združenia podnikateľov Slovenska. „Povinné nahlasovanie rodných čísel, vynútené výmeny občianskych preukazov a opäť povinné nahlasovanie nových čísel občianskych preukazov sú príklady, ktoré ukazujú, že neexistuje elementárna výmena dát medzi úradmi. Takéto povinnosti robia nielen poštárov z podnikateľov, ale zahlcujú zbytočne aj obchodné súdy, ktoré kapacitne nestíhajú a čakajú na nich tisícky nevybavených návrhov na zápis zmien údajov,“ vraví prezident združenia Ján Solík.

Podnikatelia podľa neho už vlani upozorňovali, že môže nastať tento problém. „Keď bolo v lete minulého roka jasné, že štát nezvládol automatické zápisy rodných čísel, žiadali sme nielen riešenie tohto problému, ale upozorňovali sme, že podobný byrokratický kolotoč si mnohí podnikatelia budú musieť onedlho zopakovať,“ hovorí J. Solík.

Ako nahlásiť zmenu občianskeho preukazu

Podnikatelia (koneční užívatelia výhod), ktorí zmenili občiansky preukaz, musia túto zmenu nahlásiť do obchodného registra. Robí sa tak elektronicky.

Najprv je potrebné vyplniť tlačivo, ktorým sa nahlasuje zmena. Stiahnuť si ho možno na tejto stránke. Po vyplnení je potrebné súbor uložiť v počítači.

Podnikateľ by mal následne prejsť na portál slovensko.sk, kde si otvorí túto stránku. Následne klikne na tlačidlo „Prejsť na službu“.

Potom sa pomocou občianskeho preukazu musí prihlásiť. Po prihlásení si vyberie subjekt, za ktorý chce túto zmenu nahlásiť.

Ďalej vyplní svoj email a v časti Prílohy klikne na „Nahrať prílohu Zmenový formulár“. Teraz vyberie súbor, ktorý si na začiatku uložil do počítača. Po nahraní súboru sa informácie o ňom zobrazia na obrazovku. Tento súbor je potrebné ešte podpísať kliknutím na tlačidlo „Podpísať.“

Podpísaný súbor potom odošleme kliknutím na zelené tlačidlo „Odoslať“

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: