Slovenský penzisti sa aj tento rok dočkajú rodičovského bonusu od svojich pracujúcich detí. Čím viac detí dôchodca vychoval a čím vyšší je ich zárobok, tým štedrejší bude aj bonus. Zákon pozná aj najvyšší rodičovský dôchodok. Ten je nastavený tak, aby rozdiely medzi výškou bonusu neboli priepastné. Rodičia bohatých detí tak nemôžu byť výrazne zvýhodnení oproti tým, ktorých deti majú nižšie zárobky. O samotnej výške bonusu, ale aj o jeho maximálnej hranici v konečnom výsledku rozhodujú príjmy spred dvoch rokov.


Každé pracujúce dieťa prispieva zo svojej hrubej mzdy 1,5 percenta jednému rodičovi na dôchodku a 1,5 percenta druhému. Reálna výška bonusu na tento rok sa počíta z hrubého príjmu detí v roku 2022. Penzista si prilepší v závislosti od toho, koľko má detí a koľko jeho deti pred dvomi rokmi zarábali. Napríklad, ak manželia, ktorí sú už na dôchodku, vychovali jedno dieťa, ktoré pred dvomi rokmi mesačne zarobilo v hrubom tisíc eur mesačne, každý z nich dostane jednorazovo 180 eur.

Aj keby jeden z rodičov už nežil, dieťa nemôže tomu druhému dávať celé tri percentá. Sociálna poisťovňa môže vyplatiť rodičovský bonus rodičovi od jedného dieťaťa najviac vo výška 1,5 percenta. Do úvahy sa berie len platenie sociálnych odvodov na území Slovenska. Rodičia detí, ktoré pracujú v zahraničí, rodičovský dôchodok nedostanú.

Najnižší a najvyšší rodičovský dôchodok


Aj keby deti dôchodcu mali nadštandardné príjmy, jeho rodičia nedostanú viac, ako určuje zákon. Bonus sa totiž počíta najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy v krajine spred dvoch rokov. Keďže priemerná mzda na Slovensku vtedy dosiahla 1 304 eur, najvyšší rodičovský dôchodok sa bude tento rok počítať zo sumy 1 564,80 eura. Aj v prípade, že dieťa dôchodcu zarobilo výrazne viac, jeho rodičia dostanú maximálne 282 eur za celá rok. Najvyšší rodičovský bonus, aký sa v tomto roku vyplatí, bude vo výške 2 439,60 eura. Dostane ho jeden dôchodca, ktorý má desať pracujúcich detí.

Bonus v tomto roku porastie dôchodcom, ktorých deti zarábajú minimálnu mzdu. Keďže jej výška sa spravidla každý rok zvyšuje, porastie aj rodičovský dôchodok. Vlani dostal každý z rodičov pracujúceho dieťaťa, ktoré poberá minimálnu mzdu, takmer 112 eur za celý rok. Bonus sa počítal z minimálnej mzdy za rok 2021, ktorá bola na úrovni 623 eur mesačne. Najnižšia mzda v krajine ale o ďalší rok stúpla na 646 eur. Rodič dieťaťa s minimálnou mzdou preto tento rok dostane vyše 116 eur.

Aký je najvyšší rodičovský dôchodok v roku 2024?
Aký je najvyšší rodičovský dôchodok v roku 2024? (Ilustračné foto: Freepik)

Deti môžu v praxi zarábať aj menej peňazí. Zákon v tomto prípade najnižšiu hranicu nepozná. Ide napríklad o zárobky z práce na dohodu či sezónne zamestnania. Najnižší vyplatený bonus bude v tomto roku vo výške 1,20 eura a dostane ho zhruba 1 600 penzistov.

Výška rodičovského dôchodku (príklady):

Počet detí a ich príjemRočný bonus pre jedného rodiča
1 dieťa – 646 eur116,30 eura
1 dieťa – 1 000 eur180 eur
1 dieťa – 1 400 eur252 eur
1 dieťa – 1 564,80 eura282 eur
2 deti – 1200 eur + 646 eur332,30 eura
2 deti – 1 000 eur + 1 200 eur396 eur
3 deti – 646 eur + 1 000 eur + 1 200 eur512,30 eura
Výpočet Finsideru

Dôchodcovia dostanú bonus jednorazovo

Sociálna poisťovňa už pozná presné údaje o rodičovskom dôchodku, ktorý sa bude vyplácať jednorazovo v júni tohto roka. Pôvodne mali penzisti začať dostávať rodičovský príspevok pravidelne spolu s mesačným dôchodkom. Napokon ho dostanú naraz. Peniaze by mali prísť spolu s dôchodkom v ich výplatnom termíne. Tento rok dostane rodičovský bonus celkovo 908 043 poberateľov dôchodkov. Jeho priemerná výška bude na úrovni 338,40 eura na jedného rodiča.

Nárok na rodičovský dôchodok má starobný, invalidný či výsluhový dôchodca, ak je už v dôchodkovom veku. Rodičovský bonus k dôchodku vypláca Sociálna poisťovňa podľa registra, takže oň nie je potrebné žiadať. Dieťa sa môže rozhodnúť, že nechce prispievať rodičom k dôchodku alebo iba jednému z nich. Každý rok môže o zastavenie vyplácania požiadať do konca augusta. Po tomto termíne začne žiadosť platiť až o päť rokov.

Rodičovský dôchodok deťom nezvyšuje výšku odvodov, ich zárobok slúži len na výpočet bonusu. Financie musí v skutočnosti nájsť štát vo svojom rozpočte. Na vyplatenie všetkých bonusov ministerstvo práce potrebuje tento rok vyše 307 miliónov eur. Zároveň platí, že bonus nemá vplyv ani na výšku budúceho dôchodku detí.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: