Sociálna poisťovňa zaznamenala počas uplynulých týždňov zvýšený nárast žiadostí o predčasný starobný dôchodok. Online rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni je vo väčšine pobočiek už nemožná. Do konca tohto roka sú totiž takmer všetky dni pre podanie žiadosti o predčasnú penziu ale aj o starobný dôchodok obsadené. Nárast počtu podľa poisťovne spôsobila možnosť odchodu do penzie po štyridsiatich odpracovaných rokoch, ktorá začala platiť v tomto roku. Keďže sa žiadosť predkladá na pobočke, poisťovňa urobila organizačné opatrenia.


Objednať si termín návštevy pobočky za účelom podania žiadosti je možné niekoľkými spôsobmi. Sociálna poisťovňa zdôrazňuje, že termín na spísanie žiadosti si môžu budúci penzisti rezervovať nielen cez webový rezervačný systém, ale aj telefonicky alebo osobne v ktorejkoľvek pobočke.

Online rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni funguje tak, že si záujemca najprv vyberie službu, ktorú potrebuje vybaviť. Sú to napríklad žiadosť o starobný dôchodok, predčasnú penziu, pozostalostný dôchodok či dôchodok z druhého piliera. Po výbere služby ho poisťovňa na ďalšej strane upozorní, aké doklady by si mal pred návštevou pobočky v rámci danej žiadosti pripraviť. Na ďalšej strane si vyberá mesto a pobočku, ktorú chce navštíviť. Na poslednej strane si už len zvolí deň a čas návštevy.

Rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni je problém


V jednotlivých pobočkách v rôznych regiónoch Slovenska je podľa poisťovne situácia rôzna a priebežne sa mení. Najmä vo väčších mestách zaznamenala zvýšený záujem o rezervovanie si termínov prostredníctvom rezervačného systému na svojej webovej stránke. Napríklad v rámci Bratislavy sú tri pobočky, v ktorých je možné si dohodnúť termín. Rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni je vo všetkých už obsadená až do konca tohto roka. Rovnaká situácia je aj vo všetkých krajských mestách.

Poisťovňa napriek tomu tvrdí, že rezervačný systém nepredstavuje celú kapacitu pobočiek na spísanie žiadosti. „Pobočky a pracoviská klientov vybavujú aj pri osobnej návšteve bez rezervácie. Ak to nebude v daný deň možné, zamestnanec pobočky ich objedná na iný voľný termín,“ tvrdí hovorca poisťovne Martin Kontúr. Rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni je dostupnejšia v mestách na východe či juhu krajiny. Voľné termíny majú ešte pobočky napríklad v mestách Michalovce, Komárno, Humenné, Dunajská Streda, Rimavská Sobota, Šaľa či Rožňava. Podľa poisťovne je to spôsobené tým, že obyvatelia menších miest uprednostňujú telefonickú objednávku či osobnú návštevu pobočky.

Počet žiadostí o predčasný starobný dôchodok oproti vlaňajšku stúpol o takmer 56 percent. Kým do konca septembra minulého roka poisťovňa evidovala 9 861 žiadostí o predčasný dôchodok, v septembri tohto roka ich bolo 15 359. Medzimesačne stav žiadostí vzrástol o takmer 120 percent. „Stav podávania žiadostí o dôchodok pozorne sledujeme, pravidelne vyhodnocujeme a prijímame priebežné opatrenia,“ ubezpečuje generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

Rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni
Online rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni je vo väčšine pobočiek už nemožná (Ilustračné foto: Depositphotos)

Predĺžené otváracie hodiny a výnimky

Keďže nápor žiadostí je evidentný, poisťovňa urobila viacero organizačných krokov. Od 6. novembra tohto roka napríklad predlžila úradné hodiny dôchodkového oddelenia všetkých pobočiek a vysunutých pracovísk s celotýždňovou prevádzkou. Pracoviská budú po novom otvorené od 8. do 17. hodiny v pondelok a stredu, od 8. do 15. hodiny v utorok a piatok a od 8. do 12. hodiny vo štvrtok. Celkovo sa to týka 36 pobočiek a 32 vysunutých pracovísk.

Výnimkou je len 13 vysunutých pracovísk, ktoré poskytujú služby v rámci jedného či dvoch pracovných dní alebo neriešia dôchodkovú agendu. Tieto pracoviská zostávajú v pôvodnom režime. Ide o pracoviská v mestách Šamorín, Šahy, Štúrovo, Detva, Krupina, Banská Štiavnica, Žarnovica, Medzilaborce, Stropkov, Giraltovce a Moldava nad Bodvou či Krompachy. V tradičnom režime funguje aj bratislavské Klientske centrum štátnej správy.

Budúci penzisti si tiež môžu osobne spísať žiadosť o predčasný starobný dôchodok v ktorejkoľvek pobočke poisťovne. Pôvodne to mohli urobiť len v pobočke podľa miesta trvalého či prechodného pobytu. Poisťovňa tvrdí, že posilňuje personálne kapacity pobočiek v dôchodkovej agende a zavádza nadčasy. Proces by sa mal zrýchliť aj vďaka tomu, že pracovníci pobočky po úvodnej konzultácii a doložení dokladov predpripravia žiadosť bez prítomnosti žiadateľa a následne ho vyzvú na kontrolu a podpis.

Spisovať žiadosti o predčasný starobný dôchodok pobočky už umožňujú aj pred dátumom nároku. Predčasnú penziu ale začnú vyplácať až odo dňa, kedy na to žiadateľovi vznikne nárok. Okrem toho platí, že už nemôže pracovať alebo poberať dávku v nezamestnanosti. Na podanie žiadosti sa tiež môžu ľudia vopred pripraviť cez Elektronický účet poistenca. Nie je to priama žiadosť o dôchodok, ale iba príprava na jej podanie. Používateľovi sú k dispozícii prehľady či informácie o dôchodkovom poistení.

Rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni a obsadenosť do konca roka 2023:

Portál Finsider sa pozrel na obsadenosť termínov na podanie žiadosti o predčasnú penziu a starobný dôchodok v 50 najväčších mestách na Slovensku.

MestoVoľný termín na predčasný dôchodokVoľný termín na starobný dôchodok
Bratislavaplne obsadenéplne obsadené
Košiceplne obsadenéplne obsadené
Prešovplne obsadenéplne obsadené
Žilinaplne obsadenéplne obsadené
Nitraplne obsadenéplne obsadené
Banská Bystricaplne obsadenéplne obsadené
Trnavaplne obsadenéplne obsadené
Trenčínplne obsadenéplne obsadené
Martinplne obsadenéplne obsadené
Popradplne obsadenéplne obsadené
Prievidzaplne obsadenéplne obsadené
Zvolenplne obsadenéplne obsadené
Považská Bystricaplne obsadenéplne obsadené
Michalovcevoľné od 10. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)voľné od 10. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)
Spišská Nová Vesplne obsadenéplne obsadené
Komárnovoľné od 13. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov a 1. decembra)voľné od 13. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov a 1. decembra)
Leviceplne obsadenéplne obsadené
Humennévoľné od 10. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)voľné od 10. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)
Bardejovplne obsadenéplne obsadené
Liptovský Mikulášplne obsadenéplne obsadené
Piešťanyplne obsadenéplne obsadené
Ružomberokplne obsadenéplne obsadené
Lučenecplne obsadenéplne obsadené
Pezinokplne obsadenéplne obsadené
Topoľčanyplne obsadenéplne obsadené
Dunajská Stredavoľné 15., 20., 22., 23., 24. 28. a 29. novembra a od 4. do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)voľné 15., 20., 22., 23., 24. 28. a 29. novembra a od 4. do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)
Trebišovvoľné 27. decembra 2023plne obsadené
Čadcaplne obsadenéplne obsadené
Dubnica nad Váhomplne obsadenéplne obsadené
Rimavská Sobotavoľné 4., 6. a 15. decembra a od 18. do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)voľné 4., 6. a 15. decembra a od 18. do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)
Partizánskeplne obsadenéplne obsadené
Vranov nad Topľouplne obsadenéplne obsadené
Šaľavoľné 21. a 30. novembra a 1., 4., 5., 6., 11., 13., 14., 18., 19., 21. a 28. decembra 2023voľné 21. a 30. novembra a 1., 4., 5., 6., 11., 13., 14., 18., 19., 21. a 28. decembra 2023
Senecplne obsadenéplne obsadené
Hlohovecplne obsadenéplne obsadené
Breznoplne obsadenéplne obsadené
Senicaplne obsadenéplne obsadené
Nové Mesto nad Váhomplne obsadenéplne obsadené
Malackyplne obsadenéplne obsadené
Sninaplne obsadenéplne obsadené
Dolný Kubínplne obsadenéplne obsadené
Rožňavavoľné od 10. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)voľné od 10. novembra do 29. decembra 2023 (okrem sivatkov)
Púchovplne obsadenéplne obsadené
Žiar nad Hronomplne obsadenéplne obsadené
Bánovce nad Bebravouplne obsadenéplne obsadené
Handlovábez pobočky (najbližšia pobočka v Prievidzi)bez pobočky (najbližšia pobočka v Prievidzi)
Stará Ľubovňavoľné 12. decembra 2023voľné 12. decembra 2023
Skalicabez pobočky (najbližšia pobočka v Senici)bez pobočky (najbližšia pobočka v Senici)
Kežmarokbez pobočkybez pobočky
Zdroj: Rezervácia termínu v Sociálnej poisťovni

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: