Výpočet rodičovského dôchodku sa od 1. januára budúceho roka výrazne zmení. Oznámil to nový minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). Kým v súčasnosti ho dôchodcovia dostávajú podľa výšky vymeriavacieho základu, z ktorého ich pracujúce deti platia odvody, po novom im budú potomkovia prispievať formou dvoch percent z daní. Novinku chce minister práce presadiť tak, aby platila už od januára budúceho roku. Cez zmenu chce získať dodatočných 315 miliónov eur na vyplácanie trinásteho dôchodku, ktorý v budúcom roku stúpne na úroveň priemernej penzie.


Nový výpočet rodičovského dôchodku bude mať za následok, že väčšina penzistov dostane výrazne nižší rodičovský dôchodok, než na aký by mali nárok podľa súčasných pravidiel. Kým dnes dostávajú penzisti rodičovský bonus automaticky podľa zárobkov ich detí spred dvoch rokov a ich deti nemusia o nič žiadať, po novom budú musieť deti aktívne zariadiť, aby ich rodičia bonus dostali. Dve percentá z daní sa poukazujú v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní v prípade zamestnancov. Pracujúcich to nestojí nič navyše, prakticky poukážu dve percentá z daní, ktoré by inak odviedli štátu.

V súčasnosti môžu pracujúci časť daní darovať napríklad občianskemu združeniu, nadáciám či neziskovým organizáciám. Po novom do tohto zoznamu pribudnú aj rodičia na dôchodku. Pracujúci bude môcť aj naďalej darovať peniaze len jednému subjektu zo zoznamu. To znamená, že ak pošle niekto dve percentá rodičom, nebude ich môcť dať už žiadnej inej organizácii. Mnohé občianske združenia či nadácie tak môžu prísť o veľkú časť svojho príjmu.


Daniari napríklad z priznaní za vlaňajšok spracovali viac ako 980-tisíc vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov. Neziskové organizácie, nadácie či občianske združenia tento rok dostali prostredníctvom dvoch percent z daní spolu takmer 94 miliónov eur.

Nový výpočet rodičovského dôchodku

V súčasnosti každé pracujúce dieťa prispieva zo svojej hrubej mzdy 1,5 percenta jednému rodičovi na dôchodku a 1,5 percenta druhému. Bonus sa počíta najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy v krajine. V oboch prípadoch sa štát pozerá na zárobky dva roky dozadu. Napríklad, ak dieťa ešte v roku 2021 v hrubom zarábalo tisíc eur mesačne, každý z jeho rodičov tento rok dostal 180 eur. Ak vlani ich dieťa začalo zarábať o 200 eur viac, každý z jeho rodičov by mal podľa súčasných pravidiel v budúcom roku dostať už 216 eur.

Okrem toho, že ľudia môžu darovanie dane ignorovať, bude po januárovej zmene výška bonusu výrazne nižšia. Napríklad, ak zamestnanec zarába 1 000 eur mesačne, každý z jeho rodičov by mal dostávať podľa doterajších pravidiel mesačne vo výške 15 eur. Spolu by mali obaja rodičia dostávať 30 eur mesačne. Ak sa zmení výpočet rodičovského bonusu, bude mesačná výška rodičovského bonusu v budúcom roku 1,73 eura mesačne spolu pre obidvoch rodičov. To znamená, že rodičovský bonus v tomto prípade klesne 17-násobne.

V prípade, že by tento pracujúci mal dieťa, na ktoré poberá daňový bonus, neplatil by žiadnu daň. To znamená, že ani svojim rodičom nebude môcť nič poslať.

Výpočet rodičovského dôchodku
Výpočet rodičovského dôchodku sa výrazne zmení (Ilustračné foto: Depositphotos/výpočet rodičovského dôchodku)

Ešte viac klesne bonus v prípade živnostníkov. Tí si daňové priznanie optimalizujú, aby platili čo najnižšiu daň. Vymeriavací základ, z ktorého platia odvody, je vo väčšine prípadov na úrovni minimálneho vymeriavacieho základu. Vlaňajšie minimum, z ktorého by sa v budúcom roku počítal bonus pre ich rodičov, bol na úrovni 566,50 eura. Jeden rodič živnostníka s minimálnymi odvodmi by teda od januára bez zmeny výpočtu dostal vyše osem eur mesačne. Väčšina živnostníkov s minimálnymi odvodmi platí dane na úrovni desiatok až stoviek eur. V takom prípade bude bonus len na úrovni jednotiek eur za celý rok.

Zmenou výpočtu sa zruší maximálny rodičovský bonus, ktorý bol na úrovni 1,2-násobku priemernej mzdy v krajine. To znamená, že majetnejšie deti môžu rodičom aj viac prispieť k penzii. Čím vyššie majú príjmy, tým vyššie sú aj ich dane. Doteraz ich vo výške bonusu limitoval strop. To sa v praxi dotkne len malej skupiny ľudí.

Nárok na rodičovský dôchodok a nárok na jeho výplatu by sa meniť nemali. Má ho starobný, invalidný či výsluhový dôchodca, ak je už v dôchodkovom veku. Kým v tomto roku sa vyplácal jednorazovo, od januára by ho mali dôchodcovia dostávať mesačne spolu s penziou.

Aký mal byť maximálny rodičovský bonus v roku 2024

Výpočet rodičovského dôchodku (rok)Výpočet rodičovského dôchodku z príjmu (rok)Maximálny bonus (mesačne)Maximálny bonus (ročne)Potrebný zárobok na získanie najvyššieho bonusu
2023202121,80 €261,60 €1 453,20 €
2024202223,50 €282 €1 564,80 €
Zdroj: MPSVaR (výpočet rodičovského dôchodku)

Minister potrebuje peniaze

Ministerstvo práce pristúpilo k zmene preto, aby získalo peniaze na vyplácanie vyšších trinástych dôchodkov. Tie sa budú od budúceho roka vyplácať v priemernej výške danej dôchodkovej dávky. Pri starobnom dôchodku by to malo byť 606 eur. Ide o odhadovanú výšku priemernej starobnej penzie za tento rok. Presná suma bude známa až v januári budúceho roka. Takéto pravidlá budú platiť aj v ďalších rokoch. Keď sa suma rozloží na mesiace, starobný dôchodca dostane za každý mesiac v roku zhruba 50 eur.

Pri iných dôchodkových dávkach, kde môžu byť sumy priemernej penzie nižšie, bude minimálna hranica trinásteho dôchodku na úrovni 300 eur. Ide napríklad o sirotský, vdovecký či invalidný dôchodok. Podľa štatistík za september tohto roka bola priemerná výška týchto dôchodkov 190 eur, 296 eur či 289 eur.

Rezort práce odhaduje, že na nové trináste dôchodky bude potrebovať 799 miliónov eur. Z toho 310 miliónov eur je rozpočtovaných na budúci rok, ďalších 315 miliónov eur chce ministerstvo získať tým, že zmení spôsob poskytovania rodičovského dôchodku a 50 miliónov eur našla Sociálna poisťovňa vo svojom rozpočte. Na dofinancovanie tak rezort potrebuje ešte 124 miliónov eur.

Zmenu vo vyplácaní 13. dôchodku by mohol parlament schvaľovať v prvom štvrťroku 2024. Zmeny v rodičovskom dôchodku by sa mali stihnúť schváliť ešte v tomto roku. Trinásty dôchodok v plnej výške sa vyplatí v decembri 2024.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: