Realitné fondy dokážu zarábať, aj keď akcie padajú. Kým dve tretiny akciových podielových fondov za posledný rok dosiahli záporné zhodnotenie, väčšina realitných fondov je aj naďalej v pluse. Reality majú totiž výrazne dlhšie cykly ako akcie a výrazne nižšie je aj kolísanie ich hodnoty.

Ľudia, ktorí mali vlani svoje investície v akciových fondoch, sa mohli tešiť z vysokých zhodnotení, ktoré sa šplhalo až k 30 percentám. Naproti tomu realitné fondy za akciami výrazne zaostávali. Svoj význam v akciovom portfóliu ukazujú teraz, keď dokážu prinášať kladné zhodnotenie aj v situácii, keď akciové trhy výrazne klesajú. Aj keď realitné fondy v súčasnosti neporážajú extrémne vysokú infláciu, tá môže prispieť k tomu, že ich výnosy budú v budúcnosti ešte vyššie.

„Ceny stavebných materiálov rastú astronomickým tempom, cena práce rastie, cena pozemkov rastie a aj inflácia prispieva k tomu, že ceny nehnuteľnosti rastú. Ak by aj v budúcnosti prišlo na trhu ku korekcii cien, bude to iba dočasný stav,“ vraví riaditeľ divízie investícií v spoločnosti Finportal Ľubomír Brath.

Koľko zarábajú realitné fondy na Slovensku

FondVýnos za posledné 3 mesiace (%)Výnos za posledný rok (%)
365.invest Capital FKI o.p.f. – 365.invest+0,84
365.invest Equity FKI o.p.f. – 365.invest+0,20
AM SLSP ERSTE Realitná Renta, o.p.f.+0,30+1,57
AM SLSP Realitný fond-1,92-3,81
GOLDSIDE Real Estate Fund, o.p.f.+1,19+5,29
HB Reavis Stredoeurópsky Realitný fond-0,43+1,03
IAD – Prvý realitný fond+1,53+6,63
KLM real estate fund o.p.f. – 365.invest+0,85+3,44
PARTNERS Fond realitných investícií, o.p.f.+0,23
Realitný o.p.f – 365.invest+0,10+2,80
Realitný plus o.p.f. – 365.invest-1,86-0,75
TAM – AP Realitný fond-0,11
TAM – Realitný Fond+1,27+4,95
TAM – Realitný fond II.-0,33+4,01
Wood & Company Office Podfond0,00+9,09
Wood & Company Retail Podfond0,00+7,99
IAD – Korunový realitný fond+2,14+6,85
Zdroj: Slovenská asociácia správcovských spoločností, realitné fondy

Podľa Ľ. Bratha sú realitné fondy vhodné pre všetkých investorov, ktorí chcú investovať do realít, ale nemajú dostatočne veľký kapitál na to, aby si kúpili nehnuteľnosť. „Výhodou investovania do fondu je aj neporovnateľne väčšia diverzifikácia portfólia vo fonde v porovnaní s priamym nákupom nehnuteľností. Netreba zabúdať, že s kúpou a následným prenájmom sú spojené aj dodatočné aktivity spojené s prenájmom. Pri investovaní do fondu toto investorovi odpadá,“ vraví.

Investičný analytik spoločnosti Brokeria Martina Kalina upozorňuje, že realitné fondy sú alternatívnymi investíciami. „Sami sa označujú za špeciálne fondy nehnuteľností, alternatívne podielové fondy a podobne. Tieto fondy by mali mať teda nakúpené skôr skúsenejší investori. Situácia na Slovensku je, paradoxne, taká, že tieto fondy nakupujú práve konzervatívnejší klienti. Napriek tomu, že v materiáloch samotných realitných fondov nájdete informácie o tom, že sú vhodné skôr pre vyvážených investorov.“

Podľa M. Kalinu je to zrejme spôsobené pre Slovensko špecifickým vnímaním nehnuteľnosti ako jedinej istoty nielen pri investovaní. „Ak budeme uvažovať o realitných fondoch skutočne ako o alternatívnej investícii, tak v portfóliu konzervatívneho klienta by nemala mať zastúpenie väčšie ako, povedzme, desať percent. Čím je klient dynamickejší, tým väčší pomer môžu mať v jeho majetku aj realitné investície,“ vraví.

realitné fondy
Realitné fondy môžu tlmiť kolísanie akciového trhu (Ilustračné foto: Unsplash)

Kvalifikovaní investori zarobia viac

Z porovnaní výnosov realitných fondov vidno, že najviac za posledný rok zarobili dva fondy od Wood & Company. Office Podfond dosiahol výnos 9,09 percenta a Retail Podfond zarobil 7,99 percenta. Vyšší výnos je spôsobený tým, že ide o takzvané fondy kvalifikovaných investorov. Tie majú k dispozícii viacero investičných nástrojov ako klasické retailové realitné fondy.

Fondy kvalitifkovaných investorov sú určené predovšetkým pre profesionálov či investorov, ktorí majú dostatok peňazí. Bez dostatočnej sumy sa totiž človek k takejto investícii ani nedostane. Spoločnosť Wood & Company od investorov, ktorí chcú svoje peniaze zhodnocovať v jej fondoch, vyžaduje, aby do nich vložili minimálne 125-tisíc eur.

Ľudia, ktorí vložia svoje peniaze do fondu kvalifikovaných investorov, musia zároveň počítať aj s tým, že ak budú chcieť svoje peniaze z fondu vybrať, bude to trvať výrazne dlhšie, než ak by svoje peniaze vložili do retailového fondu. Pri fonde kvalifikovaných investorov môže od podania žiadosti o spätný odkup trvať až dva roky, než investor dostane svoje peniaze na účet.

Koľko musíte investovať

FondMinimálna výška prvej investície (€)
365.invest Capital FKI o.p.f. – 365.invest50
365.invest Equity FKI o.p.f. – 365.invest50
AM SLSP ERSTE Realitná Renta, o.p.f.500
AM SLSP Realitný fond500
GOLDSIDE Real Estate Fund, o.p.f.20
HB Reavis Stredoeurópsky Realitný fond125
IAD – Prvý realitný fond20
KLM real estate fund o.p.f. – 365.invest50
PARTNERS Fond realitných investícií, o.p.f.500
Realitný o.p.f – 365.invest500
Realitný plus o.p.f. – 365.invest500
TAM – AP Realitný fond55
TAM – Realitný Fond150
TAM – Realitný fond II.50
Wood & Company Office Podfond125 000
Wood & Company Retail Podfond125 000
IAD – Korunový realitný fond20
Zdroj: Slovenská asociácia správcovských spoločností, realitné fondy

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: