Kvalita svahu, cena skipasov či vzdialenosť od domova. To sú prioritné parametre pri rozhodovaní ľudí, ktorí sa chystajú na lyžovačku. Kvôli úrazom pri športe je jedným z dôležitých parametrov aj cieľová destinácia. Rozhoduje o tom, či lyžiar bude potrebovať cestovné poistenie na lyžovačku alebo nie.

Pri lyžovačke na Slovensku totiž platí, že prípadné úrazy dokáže pokryť bežné verejné zdravotné poistenie, ktoré si ľudia platia povinne. Pri zdravotných nepríjemnostiach na zahraničných svahoch sa z neho zaplatí len taký rozsah škôd, ktorý si určuje daná krajina. Väčšinou to nestačí.

Cestovné poistenie na lyžovačku

Pri lyžovačke na slovenských kopcoch ľudia v zásade nepotrebujú poistku na hory či na cestovanie. Pri zraneniach náklady preplácajú zdravotné poistenie. To ale platí len vtedy, ak lyžiar využíva oficiálne a vyznačené zjazdovky.

Ak sa mu niečo stane mimo vyznačenú trať, prípadnú záchrannú akciu si bude musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Cena za prácu napríklad horskej záchrannej služby sa potom môže pohybovať od stoviek až po tisíce eur.

Rovnako to funguje aj v lete napríklad pri turistike, kedy si záchranné akcie musia ľudia zaplatiť zo svojho, ak nemajú poistenie na hory. Tento druh poistky si teda môžu vybaviť napríklad aj skialpinisti, ktorí sa chystajú na nevyznačené domáce kopce.

Lyžovanie v zahraničí

Úplne iná situácia nastáva, keď sa Slováci vyberú za zjazdovkami do zahraničia. Veľmi obľúbené sú napríklad tie v susednom Rakúsku. Sú cenovo porovnateľné s tými slovenskými, ale kvalitou a službami spravidla na vyššej úrovni. Ľuďom ale pri úrazoch na kopcoch v zahraničí nebude stačiť Európsky preukaz poistenca.

Každá krajina Európskej únie (EÚ) môže mať v danom čase iné pravidlá na to, čo zaplatí zdravotná poisťovňa a čo nie. Typickým príkladom je zásah leteckých záchranárov, ktorý musia ľudia spravidla vždy platiť z vlastného vrecka. Nemusí ísť pritom o vážne zranenie na svahu, ale skôr o menej komplikovaný a rýchly prevoz do nemocnice.

V týchto prípadoch preto ľudia môžu hľadať cestovné poistenie na lyžovačku, ktoré zahŕňa pátracie a záchranné práce, liečebné náklady, úraz, asistenčné služby či dokonca poistenie zodpovednosti. Lyžiar totiž môže na zjazdovke ublížiť nie len sebe, ale pri kolízii aj niekomu inému. V týchto prípadoch ide o nemalé sumy za škody na zdraví.

Cestovné poistenie na lyžovačku
Zdroj: Hans Braxmeier

Koľko to stojí?

Cestovné poistenie na lyžovačku si môžu ľudia uzatvoriť na krátku dobu, ale aj celoročne. Druhá možnosť sa oplatí najmä tým, ktorí chodia lyžovať aj viackrát v roku. Celoročná poistka ich bude stáť menej, ako keby si ju mali uzatvárať vždy na kratšie obdobie a viackrát.

Napríklad celoročná poistka podľa porovnávača najpoistenie.sk, ktorá bude platiť v celej Európe, môže stáť pre dve osoby od 50 do 150 eur. Výsledná cifra závisí aj od toho, či cestovné poistenie na lyžovačku zahŕňa záchranárske a pátracie práce, aký je limit poistného plnenia a druh športu. Skoro každá poistka má v základe liečbu, úraz, zodpovednosť, batožinu či asistenciu.

Týždenná lyžovačka v Rakúsku môže zase dvoch ľudí stáť okolo 20 eur. Pri poistke si treba vždy všímať, či zahŕňa aj pátranie a záchranu, ktoré sú pri ľahších úrazoch jednotlivca spravidla najdrahšie. Buď je to zahrnuté v základe, alebo si to musia klienti pripoistiť.

Do poistky si potom môžu ľudia pridať aj poistenie batožiny či storna poplatkov, ak nie sú v základnom balíku. Tie si už vyberajú podľa potreby. Okrem toho si klienti môžu vybrať aj špeciálne pripoistenie napríklad na rizikové športy alebo na verejne organizované zimné preteky.

Limity, výluky a alkohol

Poistné limity sa tiež v jednotlivých poisťovniach výrazne odlišujú. Kým poisťovňa Groupama kryje liečebné náklady maximálne do výšky 100-tisíc eur, v Allianz – Slovenskej poisťovni je to bez obmedzenia. Odlišnosť v rámci poisťovní platí aj pri úraze. Limity sa pohybujú pri smrti od zhruba 3 300 eur až do 20-tisíc eur. Pri trvalých následkoch do 40-tisíc eur.

Limit si treba všímať aj pri zodpovednosti za škodu. Ešte dôležitejšie, ako výška tohto poistného limitu, je takzvaná spoluúčasť. To je čiastka, ktorú bude musieť pri škode zaplatiť aj sám poistenec. Môže byť stanovená v podmienkach rôzneho druhu poistenia buď v percentách zo škody, alebo pevnou sumou.

Ak by teda niekto spôsobil škodu na svahu inému lyžiarovi do 300 eur napríklad na jeho lyžiach, a výška spoluúčasti by bola vyššia, musí celú škodu zaplatiť z vlastného vrecka. V podmienkach si preto treba všímať, aký podiel pri škodách musí zaplatiť samotný klient.

Poisťovne si tiež po úrazoch na lyžovačke všímajú, či bol ich klient pod vplyvom alkoholu. Ide totiž o vec, ktorá sa často nachádza vo výlukách poistenia. To v praxi znamená, že ak lyžiar spôsobí škodu sebe alebo niekomu inému a pil alkohol, poisťovňa mu môže plnenie krátiť alebo úplne zamietnuť.

Príklady (cestovné poistenie na lyžovačku)

Príklad č. 1:

 • Lyžovanie v Rakúsku na sedem dní a pre dve dospelé osoby, ktoré nie sú rodina.
 • Pobyt trvá od 10. do 16. januára 2022.
 • Najlacnejšie poistenie na úrovni 15,22 eura ponúka poisťovňa Groupama.
 • Liečebné náklady: do 100-tisíc eur
 • Smrť úrazom a trvalé následky: do 3 300 eur
 • Batožina: do 700 eur, maximálne 150 eur na jednu vec
 • Zodpovednosť za zdravie: 33 200 eur
 • Zodpovednosť za majetok: 6 600 eur
 • Súčasťou poistky sú aj asistenčné služby.
 • Cestovné poistenie na lyžovačku obsahuje aj krytie pátrania a záchrany.
 • Spoluúčasť pri poistení je nulová.

Príklad č. 2:

 • Lyžovanie v Rakúsku na celý rok a pre dve dospelé osoby, ktoré nie sú rodina.
 • Poistenie trvá od 1. do 31. januára 2022.
 • Najlacnejšie poistenie na úrovni 47,53 eura ponúka poisťovňa Generali.
 • Liečebné náklady: do 200-tisíc eur
 • Smrť úrazom: 5 000 eur
 • Trvalé následky: 10-tisíc eur
 • Batožina v základnej cene nie je zahrnutá.
 • Zodpovednosť za zdravie a majetok: 50-tisíc eur
 • Súčasťou poistky sú aj asistenčné služby.
 • Územná platnosť poistky platí pre celý svet.
 • Cestovné poistenie na lyžovačku neobsahuje krytie pátrania a záchrany.
 • Spoluúčasť pri poistení je nulová.
 • Poistenie sa vzťahuje len na bežné rekreačné športy.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: